Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'ın 85'inci doğumgünü oldu

Giriş Tarihi: 10.6.2013 16:55 Güncelleme Tarihi: 10.6.2013 16:59

bugün ABD'li çocuk edebiyatı desinatör ve ı Maurice Bernard Sendak'ı yaptı. Peki neden?

10 Haziran 2013 tarihinde Maurice Sendak'ın 85'inci doğum günü Google tarafından özel bir doodle ile hatırlandı. Peki 'ı 85'inci doğum gününde hatırlanacak kadar özel yapan şey neydi?

MAURİCE SENDAK KİMDİR?

Yoksul bir yahudi ailesi olan Sadie ve Philip Sendak'ın çocuğu olarak Brooklyn, New York'ta 10 Haziran 1928'de dünyaya geldi. Sendak para kazanmak için eğitimini yarıda bırakarak çalışmaya başlamıştı. 1956 yılında Kenny's Window adlı ilk resimli kitabı raflardaki yerini almıştır. Onu dünyaya asıl tanıtan kitabı olan "Where the Wild Things Are" adlı eseri ise en iyi, resimli çocuk kitabı olarak Caldecott ödülünü kendisine kazandırmıştır. Hasta olan annelerine süt alabilmek uğruna para kazanmak için çalışan iki kardeşin öyküsünü anlattığı "Brundibar" adlı eseri ın en çok gurur duyduğu kitabıdır.

Eylül 2008'de The New York Times ile yaptığı söyleşide, Sendak eşcinsel olduğunu itiraf etti. Yazar, 1957 yılından itibaren 2007 yılına kadar Dr. Eugene Glynn adlı bir psikanalist ile ilişki yaşamıştı.

Sendak Danbury, Connecticut'da bulunan evinde 8 Mayıs 2012 tarihinde öldü. Öldüğünde 83 yaşındaydı. Öldükten sonra cesedi yakıldı.

Geçen yıl hayatını kaybeden Sendak, en çok "Where the Wild Things Are" isimli resimli ile tanınıyor.

uygulamaları, dünya ülkeleri için önemli gün ve tatillere, kültürel olaylara ve tarihte yer alan önemli kişilere bu platformda yer vererek, dikkati çekmeyi amaçlıyor. İnternet kullanıcıları, özel tasarımlı logonun üstüne tıklayarak, o güne, kişiye, konuya özel daha ayrıntılı bilgilere erişebiliyor.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Maurice Sendak'ın 85'inci doğumgünü Google doodle oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN