Sosyal ağların ilacı video

Giriş Tarihi: 23.6.2013

Google'ın YouTube'u, Twitter'ın Vine'ı olur da Facebook'un aldığı Instagram'ın videosu olmaz mı? Sosyal ağlarda yeni trend video paylaşma tutkusu oldu

Türkiye'de 33 milyonun üzerinde Facebook, 11 milyondan fazla Twitter kullanıcısı var. Her iki ağda Gezi Parkı olaylarında binlerce yeni hesap açıldı. Pekçok vatandaş bu ağlar üzerinden kullanıcılarla video ve fotoğraf paylaştı. Üstelik video ve fotoğraf yükleme talebine karşılık mobil baz istasyonlarına aşırı yüklenme gerçekleşti. İnternet trafiğinde de önemli yavaşlama meydana geldi.

AJANSLAR DA KULLANDI
İnternet kullanımı vatandaş gazeteciliğiyle arttı. Sosyal medyanın hızını yakalamak için uluslararası ve yerli ajanslar da yönünü bu alana çevirdi. Ancak bilgilerin doğruluğu konusunda yaşanan sıkıntıları hepimiz biliyoruz. Bu nedenle sosyal medyada çıkan bilgilerin doğruluğunu kontrol etmek gerekiyor.

İNTERNETTE GÜVEN TESTİ
Aslında bu süreçte geleneksel medyada olduğu gibi internet siteleri ve sosyal medya muhabirleri de güvenilirlik konusunda testten geçti. Herkes kendisine bilgi ve haber konusunda güvenilir bir liman aradı. Artık akıllı telefon seçerken pekçok kişi telefon kadar, kamera özelliğine de dikkat etmeye başladı. Gündemi internetten takip edenler, haber ve görüntü paylaşımı için videolara daha fazla önem vermeye başladı. Kriz anlarında pek çok kullanıcı kendini güvende hissetmek için sahte hesaplar oluşturup paylaşım yaptı. Yumurta kafa (Twitter'a yeni başlayan ve profil resmi bile oluşturmayanlar) kullanıcılar gündemi oluşturmak için kullanıldı. Bazen de kişisel ve kurumsal saldırı amacıyla yumurta kafalara yer verildi.

EĞİTİM ÖNEM TAŞIYOR

Sosyal medya için yeni yasakların oluşturulması durumunda sahte hesapların artmasından endişe duyuluyor. Bu nedenle eğitim önem taşıyor. Devlet ve operatörlerin kullanıcıların bu konuda eğitilmesine yatırım yapması gerekiyor. Okunan bilgilerin mutlaka kaynağının sorgulanması gerekiyor. Mesajı paylaşan kişinin önceki mesajları ve kimler tarafından takip edildiğine dikkat edilmesi öneriliyor.

Instagram 'perde' dedi!
İnternetin en büyük sosyal ağlarını oluşturan Google, Facebook ve Twitter video yarışını 2013'te zirveye taşıdı. Son iki buçuk yılda, Instagram önemli anların paylaşılabildiği bir topluluk haline geldi. Ancak Google YouTube, Twitter Vine ile video izlenirliğini geliştirirken, Facebook'un aldığı Instagram'ın bir çıkış yapmaması mümkün değildi. Böylece Instagram'da sadece tatil fotoğrafları değil, video görüntüleri de oluşmaya başladı. Instagram'da bugüne kadar bu tarz canlı hikâyeler yoktu. Yani perde açıldı ve videolar başladı.

Sadece kötü sonuçları yok
Sosyal ağlar sadece kötü sonuçlar doğurmuyor. Van depreminde birçok kişiye Twitter sayesinde ulaşıldı.
Avrupa ve ABD'de pekçok şehir yönetimi, kamu hizmetlerinin sunulmasında sosyal ağları etkin kullanıyor. Yol durumu, sağlık, kültür sanat paylaşımlarını sosyal ağlar üzerinden yapıyor.
Kaynağı sorgulamadan okuduklarınıza inanmayın. Mesajı paylaşan kişinin önceki mesajları ve kimler tarafından takip edildiğine dikkat edin.
Panik anında ve duygusal iniş çıkışlarda paylaştıklarınıza daha çok dikkat edin.
Kişi ve kurumların sahte hesaplarından gelen mesajlar bilgi kirliliği yaratıyor.

Video süresi 15 saniye
Kulanıcılar Instagram'da fotoğraf çektiği yerde bir film makinesi simgesi de görecek. Bu moda geçmek için simgeye dokunmak yeterli. Bu kamerayla 15 saniyeye kadar video çekilebiliyor. Instagram'da güzel içerikler paylaşmaya devam edebilmeniz için sadece videoya özel geliştirilmiş 13 filtre eklendi.

Şehir turuna çıkın
Mahalenizdeki kafede bu sabah sütlü kahvenizin nasıl yapıldığını görebiliyorsunuz. Dünyanın diğer tarafındaki bir Instagram kullanıcısıyla şehir turuna çıkabilirsiniz. Aynı fotoğraflarda olduğu gibi, videolar da kullanıcılara ait. Apple iPhone için iOS4 yine Android 4.0 versiyonu indirilebiliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sosyal ağların ilacı video
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN