Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şebeke Cep'in pil dostu

Değişen şebeke kalitesi en fazla akıllı telefonların pil ömrünü etkiliyor. Cep telefonları kapsama alanından uzaklaştıkça ses kalitesi ve veri hızı düşerken pil tüketimi ise hızlanıyor

Giriş Tarihi: 30.6.2013
Cep telefonu olmadan sokağa adım atmıyoruz. Sadece konuşma değil, internet kullanımı yüzünden mobil telefon bağımlılığı her geçen gün artıyor. Acil durumlarda, kutlamalarda, bilgiye erişmek veya sevdiklerimizle resim ve video paylaşmak için mobil şebekeleri kullanıyoruz. Bu şebekelerin kapsama alanı ve saha testleri iletişim hizmetinin kalitesini belirleyen en önemli unsur. Artık sadece konuşma değil, mobil internet için de şebeke kalitesi önem taşıyor. Çünkü kalitenin düşmesi pil tüketimini artırıyor. Baz istasyonuna olan mesafe veya engeller arttıkça sinyal kuvvetleniyor. Bu da telefonun pilinin daha kısa sürede tükenmesine neden oluyor.

ŞEBEKE KALİ TESİ DEĞİŞİYOR
Sonuçta mobil şebeke kalitesi yaşayan, sürekli değişen ve farklı pek çok unsurdan etkilenen bir hizmet. Kullanım yoğunluğu, baz istasyonuna uzaklık, kalın duvarlar veya binaların bodrum katlarının yarattığı erişim zorluğu, yeni yapılan binaların oluşturduğu engeller mobil kapsama alanını olumsuz etkileyebiliyor. Bu yüzden mobil şebekelerin sürekli bakımı ve kontrolü büyük önem taşıyor. Türkiye'de inşaat sektörünün canlılığı göz önünde bulundurulacak olursa operatörlerin şehir içinde ve şehrin genişleyen inşaat bölgelerinde sürekli kontrol etmesi gerekiyor.

BAZ İSTASYONU EFSANESİ
Türkiye'de 2012 yılında 169.8 milyar dakikalık konuşma mobil şebeke üzerinden yapılıyor. http://btk.gov.tr/ Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) mobil operatörlerin kurduğu baz istasyonlarını sürekli denetliyor ve kurulurken de kurumdan izin almak gerekiyor. Bilinen şehir efsanelerinin aksine baz istasyonuna sağlık sınırları dahilinde yakın olunca telefonun olumsuz etkileri azalıyor. Yani baz istasyonuna yakın olmak değil, uzak olmak sorun yaratmaya başlıyor.

ROAMİNG HIRSIZLIĞINA DİKAT!
Deniz ve kara sınırlarında özellikle nüfus yoğunluğunun arttığı tatil bölgelerinde zaman zaman roaming hırsızlığına rastlanıyor. Yani otomatik roaming ve şebeke seçme ayarına sahip telefonlar bazen komşu ülkelerinin güçlü sinyal kurnazlığı yüzünden farkında olmadan yurtdışındaymış gibi faturaları kabarabiliyor. Bu yüzden telefonunuzdaki ayarlar menüsünden şebeke seçimini otomatik değil, kendiniz elle tercih edin.

CEP'İNİZİ UÇAK MODUNA ALIN
Cep telefonunuz normalde konuşmasanız bile baz istasyonlarıyla sürekli haberleşir. Şebekeye sürekli gönderdiği sinyallerle "Ben buradayım" der. Uzun süre kapsama alanı dışında kalacağınızdan eminseniz, telefonunuzu kapatın veya antenlerin kapanmasını sağlamak için uçak moduna alın. Bu telefonunuzun sürekli güçlü sinyal göndererek pilinin daha kısa sürede bitmesine engel oluyor. Uzun otobüs veya tren seyahatindeyseniz, yolculuk sırasında telefonunuzu kapalı tutmanızda fayda var.

KARAR VERMEK ZOR
Tüketiciler kullanacağı telefona ve mobil operatöre karar verirken pek çok değişkeni kontrol etmek zorunda kalıyor. Yine mobil operatöre karar verirken tarifeler, çağrı merkezi, bayi ve genel müşteri hizmeti kalitesi, konuşma ve mobil internet şebeke kalitesi tercihlerde etkili oluyor. Genelde kullanıcılar yaşadığı bölgedeki çekim kalitesini deneyim veya çevrelerinden edindiği bilgiye göre tercihlerini kullanıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şebeke Cep'in pil dostu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN