Makinelerin 6. hissi var!

Giriş Tarihi: 7.7.2013

Akıllı sensör ve SIM kartlar, makinelerin 6'ncı hissi oluyor. Kalp krizinden kronik hastalıklara, trafik yoğunluğundan otomobil kazasına kadar pek çok bilgiyi ölçümleyip gerekli yerlere önceden bildirecek

Dünyanın en büyük mobil işlemci üreticilerinden Qualcomm, SIM kart ve sensörlerin 6'ncı his gibi çalışıp, veri hızını bin katına çıkacağını tahmin ediyor. Sensör yani algılayıcılar kalp krizini ve kronik hastalıkları riskli seviyeye gelmeden önceden ölçümleyip, SIM kart üzerinden doktora haber verecek. Mobil iletişim cihazlarını insanlardan çok makineler kullanmaya başlıyor. Mobil internet dönüşümünün temelini makineden makineye internet (M2M) olarak tanımlanan teknoloji oluşturacak. SIM kart ve akıllı sensör kullanan milyarlarca cihaz ortaya çıkacak. Türkiye'de de 68 milyon adetlik SIM kart abonesinin 2 katından fazla pazar olduğu tahmin ediliyor. Çevremizde gördüğümüz tüm cihazları akıllandıracak M2M pazarında cihazlar sensör ve SIM kartlarla ölçecek sonra bu bilgileri mobil internet ağı üzerinden paylaşacak.

M2M TEKNOLOJİSİ DÖNÜŞTÜRÜYOR

Bu dönüşümden en çok mobil operatörler, büyük veri ölçümü ihtiyacı duyan özel ve kamu kurumları, sağlık, lojistik, otomotiv, gıda, tarım gibi pek çok stratejik sektör faydalanacak. Qualcomm yetkilileri makineden makineye iletişimde mobil cihazların ilaç gibi hem ölçüm hem de müdahalede kullanılacağını ifade ediyor. Bu cihazlar otomobil kazalarının konumunu, sürücünün ve aracın durumunu hem ilk yardım birimlerine hem de trafik ekiplerine bildirecek.

ÖNCEDEN MÜDAHALE EDİLECEK
Kanımızda bulunan sensörler kalp krizi, şeker ve astım gibi kronik hastalıkların krize dönüşmeden doktora ulaşmasını sağlayacak. Otomobillerde arızalar oluşmadan SIM kart üzerinden kablosuz olarak iletilen bilgilerle önceden müdahale edilecek. Trafik yoğunluğu ve uzaktan ölçüm bilgileri akıllı sensörler tarafından hesaplanıp, SIM kartlar üzerinden düzenli olarak ölçülecek.

SENSÖRLER KALP KRİZİNİ ERKEN HABER VERECEK
Qualcom kıdemli Başkan Yardımcısı Kanwalinder Singh, şirket ve kurumların makinelerin dilini daha iyi çözerek pek çok alanda yeniliğe imza atabileceklerini düşünüyor. Yatırım yaptıkları sağlık fonunun ürettiği cihaz, kandaki ölçümleri yapıp kalp krizi ve kronik hastaların anlık durumlarını doktora ulaştırıyor. Otomotiv endüstrisinin de bu çözümü kullandığını belirten Singh, "Otomotiv endüstrisinde General Motors ile uzun süredir çalışıyoruz. Yeni nesil elektrikli otolar ve yakıt teknolojisinin iyileştirilmesinde görev alıyoruz" dedi. Bin katına çıkacak veri hızının makinelerin iletişimi için kullanılacağını vurgulayan Singh, Qualcomm'un sensör ve işlemcilerle bu dönüşümde de iddialı olacağını ifade ediyor.

M2M YÖNTEMİ NEDİR?
Makineden makineye iletişim için kullanılan SIM kartlar mobil sağlıktan taşımacılığa, enerji tasarrufundan uzaktan takip sistemlerine kadar pek çok alanda kullanılıyor. SIM kartın bağlı olduğu internet hattını kullanan cihazlar sabit sayaçlardan ayda 2-3 MB veri tüketiyor. Böylece sayacın başına giderek ölçümleme yapma derdi bitiyor. Mobil iletişimde data ve ses penetrasyonuna baktığımızda, AB ortalamasının Türkiye'den yüksek olması ve artmaya devam etmesi, Türkiye'de ise bu oranın azaldığı görülüyor. AB penetrasyon oranı ortalama yüzde 126'yken, Türkiye'de ise yüzde 84.

800 MİLYON CİHAZ BİRBİRİYLE KONUŞUYOR
Dünyada
800 milyon cihaz birbiri ile iletişim halinde.
2020'DE
ise bu rakamın 2-2.5 milyara ulaşacağı tahmin ediliyor.
Avrupa'da
3.5 milyon araçta takip cihazı var.
Türkiye
ise, AB ülkeleri ile karşılaştırıldığında mobil iletişim kullanım oranı açısından oldukça düşük bir noktada yer alıyor.
Türkiye 'de
başta araç, sayaç ve birçok endüstriyel cihaz olmak üzere 150 milyona yakın M2M pazarı bulunuyor.
Bu
rakam, Türkiye'deki SIM kart abonesinin 2 katından daha fazla.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Makinelerin 6. hissi var!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN