Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Amerika 4G'de fark attı

SMS ve konuşma servisinin yaygın olarak kullanıldığı 2G'de Avrupa dünyanın lideriyken, mobil internetin her şeyi yuttuğu 4G döneminde ABD aylık ortalama 810 mb data tüketimiyle öne geçti. Akıllı telefon kullanımında yine ABD ilk sırada yer alıyor

Giriş Tarihi: 4.8.2013
Sadece kısa mesaj gönderen ve konuşturan cep telefonlarının kullanıldığı 2'nci kuşak mobil teknolojilerinde Avrupa liderdi. Mobil internetin öne çıktığı 3'üncü kuşak (3G) teknolojilerde ise ABD, Avrupa'yı geride bıraktı. Mobil hızlı internetin ve internet tabanlı şebekelerin coştuğu 4'üncü kuşak mobil teknolojilerde ABD Avrupa'ya fark atacak birçok çalışma yürütüyor. GSM Birliği (GSMA) tarafından yaptırılan Mobil Ekonomi 2013 (The Mobile Economy 2013) araştırması verilerine göre ABD'deki bir mobil internet kullanıcısı aylık ortalama 810 mb veri tüketimine ulaşırken, Avrupa ortalaması 415 mb olarak gerçekleşti. Aradaki büyük fark, hem altyapı hem de genç nüfusla artmaya devam ediyor. Üstelik mobil cihazların işletim sistemi, tasarımı, uygulamaları ve işlemcileri konusunda da süreklilik sağlayacak ekosistem de öncelikle ABD'de büyümesini artırıyor. Şu anda fikirsel mülkiyet konusunda ABD diğer ülkelerden daha büyük kazanç sağlıyor.

5 YILDA 1 MİLYONLUK İSTİHDAM

Mobil hızlı internetin yaygınlaşması pekçok sektörde istihdam ve rekabeti olumlu yönde etkiledi. Avrupa sert regülasyon kuralları, vergiler ve lisanslarla boğuşurken, ABD mahsül olmadan vergiyle şirketleri boğmuyor. Önce pastanın oluşması ve büyümesini bekliyor. Bu sayede sektör dünya çapında rekabet avantajı sağlıyor. ABD fikri mülkiyet haklarında öne çıkıyor. GSMA verilerine göre mobil hızlı internet ekosisteminin gelecek 5 yılda tüm dünyada 1 milyon 300 bin yeni istihdam yaratması bekleniyor. ABD'de Verizon 2009'dan itibaren 4G yatırımı yapmaya başladı.

ABD'NİN LİDERLİK SIRRI
Regülasyon
ve lisans ücretleri tarlada mahsül oluşmadan hemen vergi toplayarak mahsülü Avrupa'da olduğu gibi öldürmüyor. Önce pazar oluşuyor, sonra oyunun kurallarını değiştirmiyor. Büyük fotoğrafa bakmayı ihmal etmiyor.
İnsan kaynağı altyapısı için önce eğitim, teknolojik altyapıyı hazırlamaya, fiber otabanları oluşturmaya gayret ediyor.
ABD hukuksal altyapı konusunda yasaklayıcı değil, pazar oluştuktan sonra düzenleyici ve denetleyici oldu. İnternet şirketleri görece sağlanan özgürlüğü marka değerine dönüştürmeyi başardı.
Sürekli büyüyen internet ve sosyal ağ ekonomisinde dünyaya öncülük eden ABD, Qualcomm gibi işlemci ve mobil iletişim standartları, mobil uygulamalarda Google, Apple, Microsoft, Facebook, Twitter gibi devlerle dinamikleri elinde tutuyor.
İnternetin her şeyi yuttuğu ortamda kendi borsasını ve sermaye gücünü tüm dünyadan girişimciler için cazip bir pazar haline getirdi.

ALTYAPI DEĞİŞTİRİYOR
Kablosuz mobil hızlı internet erişimini artıran 4G'nin hizmet kalitesini ve yaygınlığını fiber altyapı belirliyor. Baz istasyonları arasında internet tabanlı erişim altyapısını fiber kablolar sağlıyor. Fiber altyapı konusunda diğer ülkelere fark atan ABD, mobil internet ihtiyacı arttıkça abonelerine sunduğu hizmetin kalitesini artırıyor.

KULLANICI 1 MİLYARA ÇIKACAK
Tüm dünyada 3.9 milyon mobil kullanıcı hesabı var. Türkiye 4 yıl önce 3G yani mobil hızlı internetle tanıştı. 2012 sonunda tüm dünyada sadece 52 milyon LTE yani 4G mobil internet hesabı vardı. Dünya GSM Birliği tarafından yapılan araştırmada 2017 yılında 4G kullanıcısının 920 milyonu bulacağı tahmin ediliyor

SOSYAL AĞLARDA PATLAMA
Her gün hayatımızın önemli bir bölümünü akıllı telefonlarla geçiriyoruz. İnternet ve sosyal ağlar, en çok zaman harcadığımız uygulamaların başında geliyor.

4X4'LÜK HAYATA HAZIR OLUN!
* Video ve mobil televizyon servisleri: Mobil internet hızı arttıkça kullanıcıların video, TV, film gibi içeriklere ulaşma sıkıntısı ortadan kalkacak. Sadece bireysel değil, örneğin güvenlik gibi kamu ve kurumsal pazarda farklı uygulamaların kullanımını artıracak.
* Eğlence ve müzik servisleri: Oyun ve müzik konusunda sadece kişisel arşive bağlı kalmadan dev bir müzik arşivinden faydalanmak mümkün olacak. Kullandığın kadar öde mantığı internet servislerinde olduğu gibi her yerde kullanılacak.
* Akıllı telefon ve tablet üzerinden internet: Dokunmatik ekranlarla oluşan yeni dönem internet cihazlarının akıllı telefon ve tablet konusunda öncüsü Apple ve Samsung oldu. İki şirketin ��rün yönelimleri tüm sektördeki rekabeti etkiledi.
* İnternet paketi kullanan aboneler ve cihazlar: Her şeyin internet tarafından yutulduğu dönemde makineler insanlardan çok internet tüketecek. Otomobiller yoluna sürücüsüz devam edecek. Tarım üreticileri tohumdan hava tahminine birçok alanda internet kullanacak.

MOBİL İNTERNET FARKI AÇTI

GSM Birliği verileri ABD'nin mobil internet kullanımı konusunda Avrupa ile arayı sürekli açtığını gösteriyor. Akıllı telefon kullanımı konusunda da ABD rakiplerinin önünde yer alıyor.

4G'DE FİBER HIZI NE ZAMAN?
3G veya üçüncü kuşak mobil teknolojilerinden sonra internet indirme hızını 100 mb seviyesine taşıyan 4'üncü kuşak mobil internet teknolojisi konusunda Türkiye'de kesin bir tarih yok. Mobil internet kullanımının arttığı yerlerde tamamlayıcı haline gelecek 4G teknolojisini kullanan cihazların sayısı giderek artıyor. Bugünlerde testleri yapılan 100 mb ile 1000 mb arasında hızlara sahip cihazları önce modem olarak, 2-3 yıl sonra da cep telefonlarında görmeye başlayacağız.

DİJİTAL ŞEHİRLERDE TEST YAPILMALI
Ericsson, Huawei, Qualcomm, ZTE gibi firmaların yol haritası Türkiye'deki operatörlerin hareketlerinde belirleyici oluyor. Türkiye 3G teknolojisinde yerli teknoloji şartı koysa da bunun gerçekçi stratejilere dayanması için dijital şehirler şart. ABD, Avrupa, Güney Kore, Japonya ve Çin yeni teknolojileri önce bu dijital şehirlerde deniyor. Ülkeler kendi standartlarını gizli gümrük duvarı olarak kullanıyor. Öncelikle kendi pazarında yeni teknolojileri geliştirip deniyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Amerika 4G'de fark attı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN