Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Brezilya kendini internetini kuruyor

Dünya kamuoyu, ABD tarafından gerçekleştirilen telekulak skandalını konuşurken dinlemenin mağduru Brezilya hükümeti yerel internet ve iletişim altyapısının millileştirilmesi projesini hızlandırdı.

Giriş Tarihi: 28.10.2013 17:37 Güncelleme Tarihi: 28.10.2013 17:37
Gelecek hafta başında mecliste oylamaya sunulması bekelenen proje kapsamında, ülke içinde faaliyet gösteren internet ve iletişim şirketlerine veri depolama işini yine ülke sınırları içinde gerçekleştirme zorunluluğu getirilecek.

Sistemin uygulanabilmesi için bir süredir teknik çalışma yürüten ve hem Brezilya halkı hem de uluslararası kamuoyundan destek arayan hükümetin sunacağı tasarının kabul edilmesi bekleniyor. Kanun tasarısını takibe alan şirketler ise istenen hizmet için mevcut altyapının yeterli olmadığını ve oluşacak ek masraflarla iletişim maliyetlerinin yükseleceğini öne çıkararak teklif karşısında direnmeye hazırlanıyor.

Konuyu Birleşmiş Milletler (BM) toplantısında sert bir dille eleştirerek liderlerin dikkatini çeken Brezilya hükümeti, internet güvenliğinde uluslararası kriterlerin oluşturulması için öncülük ediyor.

(CİHAN)

(DÜNYA - Date: 28.10.2013 15:28:44 )
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Brezilya kendini internetini kuruyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN