Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Robotlar gözünü yola dikti

Otomotiv ve teknoloji firmaları gözünü robot pazarına dikti. En yoğun rekabet ise ulaşım sektöründe yaşanacak. Sürücüsüz otomobil ve insansız uçak en cazip alanı oluşturuyor

Giriş Tarihi: 8.12.2013
Teknoloji sektörünün bugünlerde odaklandığı konuların başında robotlar geliyor. İnsanlar gibi hareket edip, nesnelere yönelen ve tutma kabiliyeti olan robotlar, gelecekte rekabeti kızıştıracak. Bu yarışta Google'ın sürücüsüz otomobil ve akıllı gözlüğü Google Glass, Amazon'un evlere dağıtım yapan robotları, ulaşımın ilk sırada olacağını gösteriyor. Robot tarihine baktığımızda otomotiv sektörünün ilk büyük yatırımı yaptığını görüyoruz. Endüstriyel robot üreten sektör, malzeme bilimi ve internet teknolojileriyle bunu daha fazla geliştirdi. Bugünlerde ameliyat yapanlardan temizlik robotlarına kadar pek çok örnek hayatımızı değiştirmeye aday. Ancak robotların gözünü diktiği bir numaralı yer sürücü koltuğu. Hedefte vale ve kargo hizmetleri var.

TEKNOLOJİ ŞİRKETLERİ ÖNDE

Otomobil firmaları araçların robotlar sayesinde kendi kendine park etmesini sağlamakla uğraşırken, teknoloji firmaları daha karmaşık işler üzerinde çalışıyor. Bu konuda en ciddi çalışmaları yapan şirketlerin başında Google geliyor. Her sözcüğü binlerce sunucuda aratmakla kalmayan şirket, robotların sorgulama zamanını da kısaltacak çözümler geliştiriyor. Apple da bu alanda iddialı. Harita teknolojileri ve hareket sensörlerine yatırım yapan şirket, gözünü otomobil pazarına dikmiş durumda. Özellikle lojistik firmalarının karayolu üzerinde rutin taşıma yapan kamyonlarda robot kullanma isteği teknoloji firmaları için işi cazip kılıyor.

BREZİLYA GÜVENDE BİR ADIM ÖNE ÇIKTI
Adı robotlarla daha çok anılan ve otomotiv endüstrisinde onları en fazla kullanan Japonya, sürücüsüz otomobile en az güvenen ülkeler arasında yer alıyor. Cisco'nun 10 ülkede 2 bin yetişkin insan arasında yaptığı araştırmaya göre sürücüsüz otomobile en çok Brezilyalılar güveniyor. 100 Brezilyalı'dan 95'i bu otomobillere güven duyarken, ABD'deki oran ise yüzde 60.

VALELER 'CEP'E GİRDİ
Teknoloji şirketleri sürücüsüz otomobil alanında önemli mesafe alsa da otomotiv firmaları boş durmuyor. Otomobilleri sürücüsüz park edip vale hizmetini cep telefonuna indiriyorlar. Yani akıllı telefonlarla kontrol edilen park hizmeti, valeleri işsiz bırakacak gibi görünüyor. Özellikle uykuya dalan veya şerit değiştiren sürücüyü titreşimle uyaran sistemler şimdilik en çok kullanılan özelliklerin başında geliyor.

BEYİN YERİNE BULUT BİLİŞİM KULLANILACAK
Geleceğin robotlarında ses ve görüntü tanıma teknolojisi daha hassas olacak. Ve daha hızlı reaksiyonlar için sürekli geliştirmeler yapılacak.
Sensörler daha da ucuzlayacak.
Görme yeteneğini artıran özel algılayıcı ve mercekler kullanılacak.
Detaylı analiz gerektiren hareket ve konuşmalar için bulut bilişim ve yazılım yetenekleri artacak.
İnternet hızı ve kablosuz ağ yetenekleri mutlaka yükselecek.
Basit ve sıkça yapılan hareket ve komutlar için çok çekirdekli ve çok sayıda işlemci kullanılacak.
Beynin yerini dev bilgisayarın yönettiği bulut bilgisayar teknolojisi alacak.
Yazılım dünyası uygulamalarla robotlara dikey yetenekler kazandıracak.
Pil teknolojisi robotların hareket kabiliyetini azaltmayacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Robotlar gözünü yola dikti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN