Pasaportumuzdan akıllı telefon çıktı!

İlk 9 ayda yurtdışından bireysel ithalatla yaklaşık 1 milyon akıllı telefon geldi. Bu telefonları kaydettirmek isteyenler, pasaport sahiplerini takibe aldı. Cihazlar, kişinin haberi olmadan kayıt altına alınıyor

Giriş Tarihi: 15.12.2013
Türkiye'de her yıl 1 milyon adedin üstünde akıllı telefon Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ödenmeden, bireysel ithalatla yurt içine sokuluyor. Genellikle, kullanacak kişi telefonu satın almadığı için herkes kaydettirecek pasaport peşine düşüyor.

HACILARA TUZAK

Son dönemde hac vazifesi için çıkış yapanlar ile bazı turizm şirketlerine vize için gönderilen pasaportlar, yurtdışından getirilen akıllı telefonları kaydettirmek için kullanılmaya başlandı. Pasaport sahibinin haberi olmadan yapılan bu işlem yüzünden pek çok kişi ihtiyacı olduğunda kendi telefonlarını kaydettiremiyor. Yine sınır kapısı olan illerde benzer şekilde pasaport kaydı yapılıyor. Sadece pasaport kaydı yapmak için kurulan internet siteleri bile var. Yapılan yolsuzlukların artmasından dolayı yurtdışından gelen telefonların IMEI kaydını yaptırmak da çileye dönüşmeye başladı.

KİŞİSEL BAŞVURU ŞART

IMEI kaydı yaptırmak için birçok belge isteniyor. Bunun yanı sıra pasaport sahibinin başvurusu da gerekiyor. Bu durum, birçok kişiyi rahatsız ediyor. Ancak pasaport sahibinin haberi olmadan yapılan kayıtların sayısı artınca kişisel başvuru şart oldu.

E-DEVLET ŞİFRESİYLE KENDİNİZ KAYDEDİN
Pasaportuna kayıt yaptırmak isteyenleri her zaman çile beklemiyor. Eğer e-devlet şifreniz varsa, kayıt işlemi internet üzerinden de yapılabiliyor. Bunun için şifre almak da zor değil. http://www.mcks. gov.tr/tr/eslesmissorgu.php linkine tıklayarak telefonunuzun kayıtlı olup olmadığını öğrenebiliyorsunuz. E-devlet şifreniz varsa işlemleri internetten yapıyorsunuz. Yoksa, PTT şubelerinden nüfus cüzdanıyla başvuru yaptığınızda 2 TL'ye alınabiliyor. Adınıza kayıtlı telefon olup olmadığını bu şifre ile sorgulayıp öğreniyorsunuz.

ACENTE ÇALIŞANLARI KULLANILIYOR
Bireysel ithalatta kaçak telefonların sayısı giderek artıyor. Turizm acentelerinin bilgisi dışında çalışanlar, vize başvurusu için gelen pasaportlardan 1 ay içinde giriş-çıkış yapmış olanları telefon kaydı için kullanabiliyor. Bilgi Teknolojileri İletişim Kurumu (BTK) yetkilileri yolsuzlukların sürekli arttığından şikâyetçi. Ortaya çıkan sahte kayıtlar, bürokratik engelleri artıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Pasaportumuzdan akıllı telefon çıktı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN