Teknoloji kara gün dostu oldu

Giriş Tarihi: 5.1.2014

Akıllı telefonlarda kullanılan GPS ve şebeke antenleri, kayıp kullanıcının yerini tespit etmeye yarıyor. Özellikle kış aylarında dağda kalan kayakçıların işine yarayacak haritalar sayesinde hayat kurtarılıyor

Zorlu kış koşullarında akıllı telefon ve fotoğraf makineleri, kullanıcıların hayatını kurtaracak bilgilere ulaşmasını sağlıyor. Dağda mahsur kalan kayakçı hatta kurtarma ekipleri için hayati değer taşıyan GPS ve şebeke antenleri konum belirlemek amacıyla kullanılıyor. Üstelik sadece akıllı telefonlar değil, yeni kameralarda da GPS antenleri var. Çektiğiniz fotoğrafın harita üzerindeki yerini işaretlerken, zor durumda yerinizin belirlenmesini de sağlıyor.

PİL ÖMRÜ UZATIYOR

Akıllı telefonlarda birlikte kullanılan aksesuvarlar hem pil ömrünü uzatıyor hem de kritik uygulamaların açık kalmasını sağlıyor. Solar güneş panellerine sahip şarj aletleri kritik cihazlarda kullanılıyor. Artık boyutları küçülen bu cihazlar, şarj etme süresini de kısaltıyor. Bunun dışında daha önce aydınlatma ve radyo için kullanılan çevirmeli kollara sahip cihazlar da kritik araçları kısa süreliğine de olsa şarj ediyor.

BİR TAŞLA ONLAR CAKUŞ
Telefonda acil durumlar için kullanılan uygulamalar da cihazın bir anda İsviçre çakısı gibi kullanılmasını sağlıyor. Apple iOS, Google Android ve Windows Phone platformunda binlerce uygulama, cihazın farklı işlevler için kullanılmasını kolaylaştırıyor. Cihazın pilini hızla tüketen gereksiz ve lüks sayılabilecek ekran parlaklığının kapatılmasını sağlıyor. Hemen her akıllı telefon basit bir aydınlatma cihazı, basınç/yükseklik/derinlik ölçer ve dijital pusula olarak kullanılabiliyor. Apple iPhone bunlardan biri.

DAYANIKLI TELEFON SÜREKLİ AÇIK
Çok yüksek ücret ödeyerek aldığınız telefonların birçoğu zorlu koşullara aksesuvarsız dayanamıyor. Üstelik belli sıcaklığın dışında işlemciler çalışmaz hale gelebiliyor. Kar, kış, soğuk, darbe dinlemeden çalışan telefonlar iletişimin kesilmesini sağlıyor. Telefonun kendisi yeterince dayanıklı değilse, aksesuvarlar önemli destek sağlıyor. Telefon ve tablet kılıflarında dayanıklı aksesuvar kategorisinde uzmanlaşan Otterbox, suya ve darbeye dayanıklı yeni bir cihaz elde etmenizi sağlıyor.

KAR CANAVARI KAMERALAR
Kışın zor koşullarına uygun, suya, yağmura, kara ve düşmeye dayanıklı kameralar sadece fotoğraf veya video çekmenizi sağlamıyor, hayatınızı da kurtarabiliyor. Çünkü üstünde konum bilgisi var. Pentax WG3 serisi, kablosuz şarj özelliğine de sahip kaya gibi sağlam bir kamera. WG-3 serisi 14 metreye kadar su altında fotoğraf çekebilen, geniş merceğe sahip, ikili sarsıntı önleme özelliğiyle makinenin darbelere dayanıklı olmasını sağlıyor. Birbirinden canlı renkleriyle yaza hazır Pentax WG-3'ler kış sporlarına meraklı kullanıcılar için tasarlanmış bir ürün. Ayrıca Pentax WG-3 serisi dış mekân çekimlerine kolaylık getiren basınç/yükseklik/derinlik ölçer ve dijital pusula ve "kablosuz şarj sisteminin" yanında kayıtlı görüntülere konum verisi ve seyahat günlüğü kaydedebilen gelişmiş GPS özelliğine sahip. İşte bu özellik konum belirlemede de kullanılıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Teknoloji kara gün dostu oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN