Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Erken rezervasyon işe yaradı

Giriş Tarihi: 16.6.2009 13:53 ABONE OL
Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Ahmet Barut, yerli turisti erken rezervasyona özendirmek için yapılan kampanyaların amacına ulaştığını ve kriz ortamına nazaran erken rezervasyon döneminin iyi geçtiğini söyledi.

Barut, erken rezervasyon dönemini değerlendirdi. ''Erken rezervasyon dönemi kriz ortamına nazaran iyi geçti'' diyen Barut, bu konuda son yıllarda büyük çaba gösterdiklerini ve Türk halkını erken rezervasyona alıştırmaya çalıştıklarını ifade etti.

Barut, vatandaşlarda ''yabancılardan daha pahalı tatil yapıyoruz'' anlayışı olduğuna dikkat çekerek, bunun yabancıların erken rezervasyon yaptırmasından kaynaklandığını ve aynı olanakların yerli turistlere de sunulduğunu, bunu kampanyalarla göstermeye çabaladıklarını anlattı.

TÜROFED Başkanı Barut, ''Erken rezervasyonla daha makul satın almalar yapılabiliyor. Baktığımızda son dönemdeki kampanyaların getirisi oldu. Bundan sonrasında ise son dakika rezervasyonları öne çıkacaktır'' diye konuştu.

''Tatil Herkesin Hakkı'' sloganıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı, TÜRSAB, TÜROFED ile THY önderliğinde başlatılan ''İç Turizmde Erken Rezervasyon Baharı Kampanyası''na da değinen Barut, böyle bir erken rezervasyon kampanyası içinde bakanlığın da bulunmasının önemine işaret etti.

Ahmet Barut, ''Bakanlık da ilk defa tıpkı yurt dışında tanıtım yapar gibi tanıtım yaptı. Bu çok faydalı oldu, bir model oluşturdu ve örnek teşkil etti'' değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye'de yaklaşık 2 milyon kişinin organize turlarla seyahat ettiğini ifade eden Barut, turistte yerli-yabancı ayrımı yapmadıklarını, otellerin kapasitelerinin fazla olduğunu ve her türlü turist için alternatiflerinin bulunduğunu vurguladı.

Barut, yine de küresel mali krizin her ülkeyi ve sektörü etkilediği gibi Türk turizmini de etkileyebileceğini dile getirerek, ''Yine de bu kriz ortamında Türkiye'nin durumunun iyi olduğunu düşünüyorum'' dedi.

ARKADAŞINA GÖNDER
Erken rezervasyon işe yaradı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA