Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Medeniyetlerin beşiği: Güneydoğu

Sayısız medeniyetin beşiğini oluşturan Güneydoğu Anadolu turlarında herkese göre bir şey var. Turlarda kültürden gastronomiye kadar uzanan zengin bir içerik seyahat tutkunlarını bekliyor

Giriş Tarihi: 26.12.2012
Güneydoğu Toroslar'ın güneyinden Suriye sınırına kadar olan bölgeyi kaplayan Güneydoğu Anadolu turları pek çok medeniyetin beşiğine ev sahipliği yapıyor. Adıyaman ise bu turların başlangıcını oluşturuyor. Kommagene Krallığı'na ait kalıntılar ve Nemrut Dağı, ilde görülmesi gereken yerler arasında ilk sırada geliyor. Bir sonraki durak Diyarbakır'da ise her sokakta tarihten bir iz bulmak mümkün. 5 bin 700 metre uzunluğundaki Diyarbakır Surları, 82 adet burcu ve dört yöne açılan kapılarıyla dünyada Çin Seddi'nden sonraki en uzun sur olarak dikkat çekiyor. Gezinin devamında Mardin Kapı'ya ulaşılıyor. Diyarbakır üzerinden Batman'a gelirken yolda tarihi Malabadi Köprüsü görülüyor. Daha sonra ise 'peygamberler şehri' Şanlıurfa'ya geçilerek dünyanın ilk bilim merkezlerinden birini oluşturan Harran geziliyor. Geziye son noktayı koyacak Gaziantep, yöresel lezzetleriyle mutlaka gezilmesi gereken yerlerden. Burada Zeugma Antik Kenti'ni görmeden bu turu tamamlamış sayılmazsınız.

GÖRMEDEN DÖNMEYİN!
Yaklaşık 20 bin dönümlük bir arazi üzerine kurulu Belkıs / Zeugma Antik Kenti, Fırat'ın geçilebilir en sığ yerinde olması nedeniyle ticari bakımdan önem taşıyor ve mutlaka görülmesi gereken yerler arasında geliyor. Jolly Tur, bu geziye katılmak isteyenlere erken rezervasyondan yararlanma imkânı sunuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Medeniyetlerin beşiği: Güneydoğu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN