Türkiye'nin en iyi haber sitesi

larına sınırlama

Giriş Tarihi: 8.1.2013 10:06 Güncelleme Tarihi: 8.1.2013 10:19

Kültür ve Turizm Bakanlığı, 30 TL karşılığı yıl boyunca tüm müzelere ücretsiz ve sınırsız girişi sağlayan Müzekart uygulamasında sınırlamaya gidiyor.

Bakanlığın 1 Ocak 2013 tarihi itibarıyla uygulamaya giren kararına göre, Müzekart'ın sağladığı sınırsız giriş hakkı, her bir müze ve örenyerine yılda 1 kez giriş hakkı olacak şekilde sınırlandırıldı.

Müzekart uygulaması, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay tarafından 2008 yılında başlatıldı. Uygulama, Türk vatandaşlarının daha çok müze gezmesini sağlamak amacıyla 'Müze müze gezdiren kart' sloganı ile hayata geçirildi. Kart, Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı 300'ü aşkın müze ve örenyerinde ücretsiz olarak kullanılıyordu. Kartın kullanılmadığı yerler, Topkapı Sarayı içerisinde yer alan Harem Dairesi, Efes Örenyeri içerisinde bulunan Yamaçevler ve Göreme Açıkhava Müzesi içerisinde bulunan Karanlık Kilise olarak belirlenmişti. Bu yerler dışındaki tüm müze ve örenyerleri yıl boyunca geçerli olan Müzekart'la ücretsiz ve sınırsız olarak geziliyordu.


Bakanlık, Müzekart uygulamasında zaman içinde çeşitlemeye de gitti. Türk vatandaşlarının müze ziyaretlerinin yanı sıra diğer kültürel ve sanatsal faaliyetlere indirimli olarak katılımını kolaylaştıran 'Müzekart+' ve yabancı turistlerin kullanımına sunulan 'Museum Pass İstanbul' kartları da kullanıma sunuldu. Bakanlığın sınırlama yaptırdığı kart ise klasik Müzekart'lar oldu. Karara göre 30 TL'ye satın alınan klasik bir Müzekart'la bir yıl içinde, bir müze ancak bir kez ziyaret edilebilecek. 2008 yılından 2011 yılına kadar toplamda 3 milyona yaklaşan Müzekart satışı yapıldı.

ZAMAN - ASLIHAN AYDIN

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Müze kartlarına sınırlama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN