Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"AB, Türkiye'yi oyalıyor"

Giriş Tarihi: 14.1.2013 14:15 Güncelleme Tarihi: 14.1.2013 14:26

Avrupa Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy, Vizesiz Avrupa Hareketi Başkanı Mehmet Okumuş’a mektup gönderdi.

Avrupa Konseyi Başkanı Rompuy, Okumuş'un talebine hitaben gönderdiği mektupta, Avrupa Birliği ve Türkiye arasında parafe edilmiş olan 'Geri Kabul Anlaşması'nın Türkiye tarafından bir an önce imzalanmasının vize sorununun çözümü için ilk adım olacağını belirtti.

İngiltere'nin başkenti Londra'da yaşayan Vizesiz Avrupa Hareketi Başkanı Mehmet Okumuş'un, AB Siyasi liderlerine yaptığı Türk vatandaşlarının vizesiz dolaşım haklarının iade edilmesi talebi ile ilgili resmi başvurusuna Avrupa Konseyi Başkanı Romsuy'dan yanıt geldi.

'VİZESİZ DOLAŞIM HAKKI KAZANILMIŞ HAKKIMIZDIR'

Türk vatandaşlarının vizesiz dolaşım haklarının sağlanması ve Türkiye'nin turizm değerlerinin ve Türk kültürünün yurt dışında tanıtımı için gönüllü lobi ve kamuoyu bilgilendirme faaliyetleri yürüten 'Vizesiz Avrupa Hareketi ve Türkiye Tanıtım Platformu' Başkanı Mehmet Okumuş 11 Aralık 2012 tarihinde AB siyasi liderlerine resmi bir başvuru yaparak Türkiye'nin vizesiz dolaşım hakkını vermeyen, geçmiş anlaşmaları ve mahkeme kararlarını tanımayan AB' ye Nobel Barış Ödülü verilmesine büyük tepki göstererek , Türkiye'nin vizesiz seyahat hakkının kayıtsız şartsız iade edilmesini AB'den resmen talep etmişti.


AB'DEN TÜRKİYE'YE GERİ KABUL ANLAŞMASI DAYATMASI

Mehmet Okumuş'un yaptığı bu başvuruya 9 Ocak'ta AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy'dan yanıt geldi.

Van Rompuy, Okumuş'un resmi başvurusuna gönderdiği yanıtta, Türkiye ile AB arasında vize sorununun çözümü için önemli gelişmelerin olduğu , 21 Haziran 2012 tarihinde Avrupa Birliği ve Türkiye arasında parafe edilmiş olan 'Geri Kabul Anlaşması'nın' Türkiye tarafından bir an önce imzalanmasının vize sorunun çözümü için ilk adım olacağını belirtti.


Van Rompuy Okumuş'a gönderdiği cevapta AB'nin siyasi organlarının Türkiye ile ilişkiler ve özellikle vize konuşanda önemli çalışmalar yaptığını ve Türk vatandaşlarının vizesiz seyahat hakkı için bir yol haritasının belirlendiğini ve bu yol haritasının Türkiye'ye kısa zaman verilip Türkiye'nin bu haritadaki şartları yerine getirmesinin bekleneceğini açıkladı.

OKUMUŞ: " ViZESİZ AVRUPA MİLLİ DAVAMIZ , ULUSAL ONURUMUZDUR. "

Vizesiz Avrupa Hareketi Kurucu Başkanı Mehmet Okumuş, AB Komisyonu Başkanı Van Rompuy'in gönderdiği yanıtla ilgili olarak açıklamalarda bulundu."Vizesiz Avrupa hakkımız geçmiş anlaşmalardan dolayı kazanılmış olan hukuki hakkımızdır. Bu hakkımız AB tarafından 1980 yılından sonra gasp edilmiştir. AB'nin en üst düzeydeki hukuk organı Avrupa Adalet Divanı Türk vatandaşları lehine vermiş olduğu onlarca kararıyla bu hakımızı onaylayıp, hukuki olarak tanımıştır. Türkiye'nin Vizesiz Avrupa yasal hakkı, AB'ye tam üyelikten önce var olan kazanılmış hakkımızdır. " diyen Okumuş sözlerini şöyle sürdürdü.' " Vİzesiz Avrupa 7'den 77'ye Türk vatandaşları için, genç ve gelecek nesillerimiz için , Türkiye'miz ve Türk halkı için çok büyük bir ekonomik ve sosyal sorundur. Vizesiz Avrupa hakkımız milli meselemizdir ve ulusal onurumuzdur. "

AB'NİN DAYATMASI SİYASİ AHLAKSIZLIKTIR

AB'nin yeni aldığı bir kararla Türkiye'yi bir tuzağın içine çekmek istediğini öne süren Mehmet Okumuş daha sonra şöyle dedi. " Avrupa Birliği vize konusunda Türkiye'yi oyalama taktiği içindedir. Yol haritasından bahsetmekte fakat ortaya somut bir şeyler koymamakta ve AB verdiği sözleri de tutmamaktadır. Son zamanlarda AB'nin ilk şart olarak Türkiye'ye dayattığı Geri Kabul Anlaşması'nın , bu hakkımız ile uzaktan yakından bir ilgisi bulunmamaktadır. Geri Kabul Anlaşması ile Türkiye bir tuzağın içine çekilmek istenmektedir. Eğer bu anlaşma gerçekleşirse Türkiye üzerinden AB'ye yasadışı yollardan giriş yapan yüzbinlerce hatta milyonlarca Türk vatandaşı ve diğer üçüncü ülke vatandaşları Türkiye'ye iade edilebilecek; böylece Türkiye bir mülteci kampına dönüştürülecektir. Geri Kabul Anlaşması , AB'din dayattığı bir siyasi ahlaksızlık örneğidir. AB'nin fırsatçı ve çifte standartlı zihniyetinin belirgin bir göstergesidir. AB ile var olan yasal haklarımız hiçbir şekilde pazarlık konusu yapılmamalıdır. Türkiye'mizin haklarından, gelecek nesillerimizin hukukundan , milli menfeaatlerimizden hiçbir şekilde ödün verilmemelidir. "

Vizesiz Avrupa Hareketi isimli sivil toplum platformunun başkanı Mehmet Okumuş 21 Mayıs 2012 tarihinde AB üyesi tüm ülkelerin devlet başkanlarına ve AB'nin siyasi organlarının liderlerine çok geniş kapsamlı bir başvuru yaparak, Türkiye'ye uygulanan vizelerin kayıtsız şartsız derhal kaldırılmasını talep etmişti. Okumuş' un bu başvurusuna AB Parlamentosu Başkanı Martin Schulz'dan 5 gün içinde jet bir yanıt gelmişti. Martin Schulz Okumuş'a verdiği resmi yanıtta AB ile Türkiye arasında vize sorununun AB ekonomisine de çok büyük zararlar verdiğini , vize sorunun büyük bir sorun olduğunu ve bu sorunun derhal çözülmesi gerektiğini bellirtmişt.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"AB, Türkiye'yi oyalıyor"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN