'' turizme kazandırılıyor

Yavuz Sultan Selim döneminde ilçesinde yaptırılan ve Van Gölü sahilinde olması nedeniyle '' olarak adlandırılan Osmanlı kalesi, turizme kazandırılacak.

Giriş Tarihi: 18.1.2013 12:30 Güncelleme Tarihi: 18.1.2013 12:39
Yavuz Sultan Selim döneminde ilçesinde yaptırılan ve Van Gölü sahilinde olması nedeniyle '' olarak adlandırılan Osmanlı kalesi, turizme kazandırılacak.

Ahlat Kaymakamlığı tarafından hazırlanan ''Kale Mahallesi Pansiyonculuk Geliştirme'' projesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı'na sunuldu.Proje kapsamında, Yavuz Sultan Selim döneminde Van Gölü sahilinde inşa edilen 500 yıllık Osmanlı kalesi restore edilerek, kale içerisindeki mahallenin de turizme kazandırılması amaçlanıyor. Kaymakam Osman Dölek, yaptığı açıklamada, projenin hayata geçmesiyle ilçedeki turizm faaliyetlerinin artacağını söyledi.Bitlis Eren Üniversitesi Ahlat Meslek Yüksekokulu ile işbirliği içinde çalıştıklarını vurgulayan Dölek, projenin kabul edilmesinin ardından Kale Mahallesi'ndeki evlerin bir bölümünün pansiyon olarak dizayn edileceğini, bu nedenle de vatandaşlara pansiyonculuk eğitimi verileceğini ifade etti.
Dölek, ayrıca mahalledeki yollarda peyzaj çalışması yapılacağını ve söz konusu bölgeye turizm ofisi kuracaklarını bildirerek, insanların eğlenebileceği, zamanını en güzel şekilde geçireceği mekanlar da oluşturmayı hedeflediklerini dile getirdi.

SAHİL KALESİ

Çaldıran Savaşı sonrasında Ahlat'ın Osmanlı hakimiyetine girmesiyle 1514 yılında Yavuz Sultan Selim tarafından yaptırılan ve Kanuni Sultan Süleyman'ın emriyle Irak seferleri sırasında büyütülen kalede, İskender Paşa Camisi, Kadı Mahmut Camisi ve hamam bulunuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Sahil Kalesi' turizme kazandırılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN