Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tarihi Kalede duvar yazıları siliniyor

Giriş Tarihi: 19.1.2013 17:54 Güncelleme Tarihi: 19.1.2013 17:57

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ne girebilmek için başvuru yapılan 'nde duvarlara yazılan çeşitli yazıların silinmesi için bir proje kapsamında çalışma başlatıldı.

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ne girebilmek için başvuru yapılan 'nde duvarlara yazılan çeşitli yazıların silinmesi için bir proje kapsamında çalışma başlatıldı.

Alanya Belediyesi ve Alanya Müze Müdürlüğü, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ne girmeye hazırlanan Alanya Kalesi'nde tarihi yapılara yazılan duvar yazılarının silinmesi amacıyla çalışma başlattı. Tarihi yapıdaki yazıların silinmesi için Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bölümü Başkanı Doç. Dr. Bekir Eskici'nin raporu doğrultusunda çalışma yürütülüyor.

Alanya Müze Müdürü Seher Türkmen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, duvar yazılarının tarihi yapılara büyük zarar verdiğini vurgulayarak, Alanya Kalesi'nin hem doğası ve barındırdığı Anadolu Selçuklu anıt yapılarıyla hem içinde yaşayanlarla önemli bir değer olduğunu söyledi.
Kalenin içindeki mahallede insanların yaşadığını, turistlerin geldiğini, dolayısıyla yoğun bir insan trafiği olduğunu dile getiren Türkmen, ''İnsanlarda bir alışkanlık var. Duvarlara, ağaçlara yazı yazmak gibi. Tarihi duvarlara yazılan aşklar, aşkı ölümsüzleştirmiyor. Ama böyle bir gelenek var. Bu gelenek tarihi duvarlara yazıldığında büyük tahribat oluşturuyor'' dedi.

Duvarlardaki yazıların silinmesi için ilk çalışmanın Selçuklu dönemine ait süslemelerde yapıldığını bildiren Türkmen, ''Alanya Kalesi'nin görselliğini yükselten Selçuklu dönemi eserlerindeki duvar yazıları hem alttaki tabakayı hem de görüntüyü bozuyor. Açıkçası tahribat yapıyor. Bu değerli süslemelere yazı yazılmamasını rica ediyoruz'' diye konuştu.

Türkmen, Alanya Kalesi'nin büyük bir alanı kapladığı için kontrolünün zor olduğunu ifade ederek, çözümün bilinçlenmeden geçtiğini söyledi. Herkese görev düştüğünün altını çizen Türkmen, ''Duvara yazanlar ihbar edilmeli, uyarılmalı ki bunun önüne geçelim. Değerlere sahip çıkmak adına duyarlı olmak gerekiyor'' dedi.

Duvar yazılarının 2 dakikada yazıldığını, ancak silinmesinin meşakkatli ve masraflı olduğuna, orijinal boya ve yazıların büyük zarar gördüğüne dikkati çeken Türkmen, tarihi ve kültürel yapılara zarar verenlere yaptırım uygulamak gerektiğini kaydetti.
Türkmen, bu tarz uygulamaları önlemek için kaleye uyarı levhaları yerleştirileceğini belirtti.

''BUGÜN SİLİYORUZ, YARIN BİR BAKIYORSUNUZ YİNE İSİM YAZILMIŞ''

Alanya Belediyesi Kültür Müdürü Nimet Hacıkura ise Alanya Kalesi'nde duvarlara yazılan yazıların silinmesi için ilk etap çalışmaya başladıklarını söyledi.

Tarihi yapılara sonradan yazılmış yazıların silinmesi için Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bekir Eskici'nin raporu doğrultusunda çalışma yürütüldüğünü anlatan Hacıkura, şunları kaydetti:
''Sur duvarlarına sonradan yazılmış yazıların silinmesi için konservasyon raporu hazırladılar. Bu kapsamda sonradan yazılmış tüm yazıların silinmesi için etap etap neler yapılması gerektiği, hangi tekniklerin kullanılacağı belirlendi. Kalede çalışmalara başladık. İlk etap çalışma Kale Kapısı'nda yapıldı. Buradaki yazılar silindi. Etap etap tarihi eserlere yazılmış tüm yazıların silinmesi için çalışacağız.''
Hacıkura, alınan önlemlere rağmen tarihi duvarlara yazı yazılmaya devam edildiğini dile getirerek, ''Bugün siliyoruz, yarın bir bakıyorsunuz yine isim yazılmış. Oysa kültür varlıklarına, yapıya tahribat veriliyor. Bunu önlemek için güvenlik kamerası çalışması da yapıyoruz. Böylece kaleyi 24 saat güvenlikli bir hale getireceğiz'' diye konuştu.

ALANYA KALESİ

Alanya Kalesi, ilçe merkezinde Toros Dağları'nın Akdeniz'e doğru uzandığı bir yarımada üzerinde, deniz seviyesinden 250 metre yükseklikte bulunuyor. Kalenin tarihi yaklaşık 2 bin yıl öncesine dayanıyor. Kalede Helenistlik, Roma, Selçuklu beylikleri, Osmanlı ve Cumhuriyet döneminin izlerine rastlanabiliyor.

Alanya Kalesi'nin Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alabilmesi için düzenleme çalışmaları yapılmasının ardından müze müdürlüğünce 31 Ocak 2012'de dosya ilgili kurumlara sunuldu. Dosyada belirtilen unsurların var olup olmadığının tespiti için UNESCO Dünya Kültür Mirası Komitesi'nden bir heyet geçtiğimiz aylarda Alanya'ya gelerek inceleme yaptı. İnceleme sonucunda hazırlanacak rapor, Dünya Kültür Miras Komitesi toplantısında
değerlendirilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarihi Kalede duvar yazıları siliniyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN