Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Müzekart'ta geri adım

Aynı müzeyi yıl içerisinde sadece bir defa gezilmesi için çıkarılan düzenlemeye gelen tepkiler üzerine bakanlık bazı değişikliklere gitti.

Giriş Tarihi: 21.1.2013 14:50
Kültür ve Turizm Bakanlığı, geçtiğimiz günlerde, normalde yıl boyunca tüm müzelere ücretsiz ve sınırsız giriş imkânı sağlayan Müzekart'a sınırlama getirdi.

1 Ocak 2013 itibarıyla uygulamaya giren karara göre, 30 TL'ye satın alınan klasik bir Müzekart'la bir yıl içinde, bir müze sadece bir kez ziyaret edilebilecek. Bu açıklama öncelikle hâlihazırda Müzekart sahibi olanları endişelendirdi. Ama karar sadece, kartı 1 Ocak ve sonrasında satın alanlar için geçerli. Uygulamaya getirilen en büyük eleştiri, bazı ören yerleri ve müzelerin fiziki büyüklüğü ve koleksiyon zenginliği sebebiyle bir günde gezilmesinin imkansızlığına yönelik. Topkapı Sarayı yanı sıra Efes, Milet ve Afrodisias gibi ören yerlerini bir günde ziyaret etmek pek olası değil. Bakanlık da bu eleştiriye hak verdi ve başta Topkapı Sarayı Müzesi olmak üzere kimi yerlerde çoklu, hiç değilse ikili girişin yolunu açacak bir düzenleme düşünmeye başladı.

"MÜZEKART MİSYONUNU TAMAMLADI"

"Müzekart sadece bir başlangıçtı; amacı kültürel varlıklarımız ve müzelerimiz konusunda farkındalık oluşturmaktı. 2008 yılında 400 bine yakın satan kart, 2012'yi 1 milyon satışla kapattı. Yani amacına ulaştı ve misyonunu tamamladı. Şimdi farklı projeler zamanı…" diyen bakanlık yetkilileri, Müzekart'ın suistimal edilip edilmediği ve kısıtlamada bunun etkisi olup olmadığı sorusuna; "Ören yerlerinde suistimaller oldu. Oralarda çalışan esnafın kartı, müzenin tuvaletinden faydalanmak için aldığı ve müzeye 300-500 kez giriş yaptığına dair duyumlarımız oldu. Bu tabii ki yoğun dönemlerde yığılmalara sebebiyet verdi ama kısıtlama kararında bunun hiçbir etkisi yok." şeklinde cevapladı.

Bunun dışında çok giriş yapanların araştırmacılar ve sektörde çalışanlar olduğuna dikkat çeken yetkililer, Müzekart'ın tüm haklarını Müzekart+'nın taşıdığına dikkat çekti. Müzekart+ ile yine bir yıl boyunca Kültür ve Turizm Bakanlığı'na ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne bağlı 300'ü aşkın müze ve ören yeri gezilebiliyor. Ayrıca tüm belli başlı özel müzeler, Devlet Tiyatroları, Devlet Opera ve Balesi gibi kültür kurumlarında ciddi indirimler uygulanıyor. Geçtiğimiz aylarda kartın avantajlarına ferdi kaza sigortası özelliği de eklendi. Müzekart+'nın fiyatı 50 TL.


MÜZEKART+'IN AVANTAJLARI

Devlet Opera ve Balesi'nin yerleşik sahnelerinde, kendi prodüksiyonu olarak sergilenen temsil biletlerinde yüzde % 20 indirim.

Devlet Tiyatroları'nın yerleşik sahnelerinde sergilenen temsillerde ve kendi gişelerinden satışa sunulan biletlerde yüzde%40 indirim.

Borusan Contemporary'de tam bilet üzerinden yüzde%20 indirim.

İstanbul Modern'e kartın geçerlilik süresi içerisinde bir kez ücretsiz ziyaret.

Pera Müzesi'ni bir kez ücretsiz ziyaret ve Pera Müzesi, Perakende Artshop ve PeraCafé'de yüzde %15 indirim.

Rahmi M. Koç Müzesi'nde tam bilet üzerinden yüzde%20 indirim.

Rezan Has Müzesi'ni bir kez ücretsiz ziyaret ve müzenin hediyelik eşya mağazasında ve ilan edilen yayınlarda yüzde%10 indirim.

Sakıp Sabancı Müzesi'ni indirimli bilet fiyatıyla (4 TL) ziyaret imkanı ve tasarım mağazasında yüzde%10 indirim.

BKG Müze Kafe ve Mağazaları'ndaki alışverişlerde yüzde%10 indirim.

Zaman - JÜLİDE GÜNGÖR

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Müzekart'ta geri adım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN