Hırvatistan'dan Türkiye'ye "vize" kararı

Hırvatistan hükümeti, vize sistemini Avrupa Birliği'ne uyumlu hale getirme çalışmaları kapsamında 1 Nisan 2013'ten itibaren ülkeye gelen Türk vatandaşlarına vize uygulanmasını kararlaştırdı.

Giriş Tarihi: 25.1.2013 13:21 Güncelleme Tarihi: 25.1.2013 14:54
Hırvatistan Başbakanlığı'ndan alınan bilgiye göre söz konusu karar, AB üyesi ülkelerin uyguladığı vize sistemine uyulması gerekçesiyle dünkü bakanlar kurulu toplantısında alındı.

Hırvatistan Dışişleri Bakanlığı'ndan AA'ya yapılan açıklamada da, Hırvatistan ve Türkiye arasındaki vize ilişkilerinin günümüze kadar eski Yugoslavya zamanında yürürlükte olan vize sistemiyle ilgili antlaşmaya göre belirlendiğini ifade edildi.

Hırvatistan'ın AB üyeliği sürecinde vize sistemini tamamen AB'ye uygun hale getirmesi gerektiğine işaret edilen açıklamada, ülkenin bu değişiklikleri en geç 1 Nisan tarihine kadar uygulamaya başlaması gerektiği belirtildi, bunun nedeni olarak da AB'ye üye olma tarihinin 1 Temmuz 2013 olması gösterildi. Açıklamada, "Hırvatistan 1 Temmuz'da AB üyesi olacak, üye olmadan en az 3 ay öncesinde de uyguladığı vize sistemini AB'ye uygun hale getirmekle yükümlüdür" denildi.

"TÜRKLERE VİZE EKONOMİYİ OLUMSUZ ETKİLEYECEK"

Hırvatistan'ın Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğu'nun, ülkeye gelmek isteyen Türk vatandaşlarının vize alması konusunda işlemlerin hızlandırılması için gerekli altyapı adımlarını en kısa sürede atacağı ifade edilen açıklamada, bu kapsamda Türkiye'deki diplomatik temsilciliklerde görev yapacak personel sayısının da artırılacağı bildirildi.

"Shenghen vizesi" olan veya Shengen bölgesinde yer alan herhangi bir ülkede D tipi vizeye sahip vatandaşların Hırvatistan'a girme konusunda sorun yaşamayacağı vurgulanan açıklamada, ağır vasıta sürücüleri gibi benzer mesleklerde çalışan Türk vatandaşlarının vize konusunda bazı kolaylıklardan faydalanabileceği ifade edildi.

Hırvatistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Yoşko Klisoviç de, gazetecilere yaptığı açıklamada, ülkesinin vize sistemini AB üyesi ülkelerin uyguladığı sisteme uygun hale getirmesi gerektiğini belirtti. Klisoviç, Hırvatistan'ın AB'ye üye olmadan 3 ay önce vize sisteminde bazı değişiklikler yapması gerektiğini, bu bağlamda 1 Nisan 2013'ten itibaren Türk vatandaşlarına vize uygulanmaya başlanacağını söyledi.
Hırvatistan basınında karara ilişkin yapılan değerlendirmelerde, Türk vatandaşlarına vize uygulanmasının ülke ekonomisini olumsuz yönde etkileyeceği belirtildi. Karara tepki gösteren turizm şirketleri, sadece tarihi Dubrovnik kentini geçen Kurban Bayramı'nda 2 bin 400 Türk vatandaşının ziyaret ettiğine dikkati çekti.

"HIRVATİSTAN AB İLE TERS YÖNE GİTMEMELİ"

Türkiye'nin Zagreb Büyükelçisi Burak Özügergin de, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Hırvatistan'ın verdiği kararın mekanizma ve detaylarının gözden geçirilmesi gerektiğini belirtti.

Söz konusu kararın alınacağına ilişkin Hırvatistan hükümetinden birkaç ay önce bilgi aldıklarını ve bu konuda bazı görüşmeler de yapıldığını ifade eden Özügergin, AB ülkelerinin Türk vatandaşlarına vizeleri kaldırmaya hazırlanırken, Hırvatistan'ın bu akışın ters yönüne gitmemesini istediklerini vurguladı.

Vize denildiğinde akla hemen katı bir sistemin gelmemesi gerektiğini ifade eden Özügergin, bazı AB üyesi ülkelerin Türk vatandaşlarına yönelik uzun vadeli vize sistemi uyguladığı, Hırvatistan'ın da ileride bu kapsamda özellikle iş adamları, öğrenciler, sporcular ve kültür alanında çalışanlar gibi kitlelere yönelik mümkün olduğu kadar esnek vize sistemi uygulamasını istediklerini söyledi.

Hırvatistan'ın Türk turistlerin büyük sıklıkla ziyaret ettiği bir ülke olduğuna dikkati çeken Özügergin, iki ülkenin yakınlığının Türk turistlerinin Hırvatistan'a özel plan yapmadan gelebilmelerine imkan tanıdığını, bu nedenle Türkiye'den gelecek turistlere seyahatin kolaylaştırılması gerektiğini kaydetti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hırvatistan'dan Türkiye'ye "vize" kararı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN