Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'ten bir ilk daha

Beşinci yılında Türk halkından aldığı talep ve istekler doğrultusunda gelişip büyümeye devam eden , aile şirketleri ve KOBİ’lere yönelik Türkiye Uçuyor Buluşmaları’nın ilkini Gaziantep’te gerçekleştirdi.

Giriş Tarihi: 30.1.2013 17:02
Yurt içinde birçok noktaya uçuş düzenleyen , Cumhuriyetimizin yüzüncü yılında gerçekleşmesi hedeflenen ekonomik kalkınma için, akıl birliği ve çözüm platformlarına katkı sağlayacak Türkiye Uçuyor Buluşmaları'nın ilkini 29 Ocak 2013 tarihinde Gaziantep'te gerçekleştirdi.

2023'e kadar dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olmayı hedefleyen Türkiye'de, ilk etapta 30 ilde ortalama 10 bin girişimci ve sanayiciye birebir dokunmaya hazırlanan Anadolujet, bu söyleşi dizisi ile Türkiye'deki aile şirketleri ve KOBİ'lere seslendi.

2012 yılında Türkiye'nin en fazla ihracat gerçekleştiren 6'ncı şehri olan Gaziantep, 2011 yılına göre ihracatını yüzde 19,3 oranında arttırarak en fazla yükseliş yaşayan il oldu. 2023 hedeflerine ulaşmada kilit öneme sahip olması nedeniyle Gaziantep, bu başarılarından dolayı Türkiye Uçuyor Buluşmaları'nın ilk tercihiydi.

TOBB, KOSGEB, TİGEM ve Ekonomist Dergisi'nin desteği, Gaziantepli sanayici ve iş dünyasının katılımı, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi katkıları ve Şehitkamil Belediyesi ev sahipliğinde; Şehitkamil Kültür Merkezi'nde yapılan Türkiye Uçuyor Buluşmaları'nın açılış konuşmasında Gaziantepli iş adamlarına seslenen, Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdür Ticari Yardımcısı Abdullah Soner Akkurt "Anadolujet, 2008 yılında Anadolu halkı için uzakları yakın etme hedefiyle yola çıktı. Ve tam 5 yıldır öğrencileri evlerine, KOBİ'leri yeni iş ortaklarına, aileleri birbirlerine, Anadolu'yu Anadolu'ya en hızlı, güvenilir ve ekonomik şekilde ulaştırdık. Halihazırda 18 olan uçak sayımızı, Anadolujet'in 5.yılı olan 2013'te 27 uçak sayına ulaştırmak istiyoruz. Ankara kalkışlı uçuşlarımızda yüzde 52'lik bir artışla, 7 milyon yolcu taşımayı hedefliyoruz. Anadolulu sanayiciler dünyaya açılan kapının kilit noktasını oluşturuyor. Bugün burada başlattığımız Türkiye Uçuyor Buluşmaları ile amacımız; ülkemizin 2023 hedeflerine az da olsa katkı sağlamak" dedi.

Akkurt'un ardından ise THY Bölgesel Uçuşlar Başkan Vekili İbrahim Doğan'ın moderatörlüğünde "Türkiye Nasıl Uçar" konulu bir panel gerçekleştirildi. Oturumun açılışında bir konuşma yapan Doğan, "Kuruluşundan bu yana Anadolujet ailesi içerisinde yer alıyorum. Anadolu'yu bu aşkla dolaştıkça, Anadolu'nun her bir köşesini ulaşılabilir kıldıkça, vizyonumuzu her geçen gün daha da genişletiyoruz. Biz uçuş sayımızı arttırıyoruz çünkü siz üretiyorsunuz. Anadolulu girişimcilerimizin uçakları dolduracağını çok iyi biliyoruz" dedi. Üretkenlik ve ticari kabiliyet'in Gaziantep'in ruhunda mevcut olduğunu dile getiren Doğan, "Tarihte önemli ticari faaliyetlere şahitlik etmiş bu şehrimiz hala çok önemli bir nokta" dedi.

Doğan'ın moderatörlüğünde düzenlenen söyleşinin taraflarından biri de Gaziantep Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu idi. Konukoğlu, "Gaziantep'te halka açık şirket sayısı çok az. Ancak şehrimizin başarısının altında aile şirketleri ve KOBİ'ler yatıyor. Gaziantep'in ihracata yönelmesinin, ticarette başarılı olmasının nedeni genlerinden kaynaklanıyor" dedi. Gaziantep'in, bu yılın Ocak ayı ihracatının geçen yılın aynı ayına göre yüzde 24,8 oranında artırdığını anlatan Konukoğlu, "Biz bu şehirde ortak akılla yaşıyor ve birbirimizi destekliyoruz. 2023 yılında 30 milyar dolar ihracat gerçekleştirmeyi ve 350 bin kişiye istihdam sağlamayı hedefliyoruz. Şu an itibarıyla 177 ülkeye ihracat yapıyoruz. Bu şehrin 5 milyar 879 milyon dolarlık ihracatı ve 220 bin sigortalı çalışanı var. 2023 hedeflerine ulaşmak bizim için zor değil" dedi.

50 BİN KİŞİLİK İSTİHDAM

Söyleşinin diğer bir tarafı olan Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Cahit Nakıboğlu ise "Gaziantep, 2012 yılında 3 milyar 600 milyon kilobayt saat enerji, 6 buçuk milyon ton su, 360 milyon m3 doğal gaz sattı. Şu anda 100 bin kişiyi istihdam ediyoruz. Önümüzdeki iki ayda beş yeni sanayi bölgesi hayata giriyor. Bu yeni bölgelerimizde 50 bin vatandaşımız iş bulacak" dedi.


GAZİANTEP KOSGEB'İN BAŞKENTİDİR

Panelde söz alan KOSGEB Gaziantep Hizmet Merkez Müdürü Gökhan Doğan, "KOSGEB'in menşei Gaziantep'tir. KOSGEB olarak 2012'de 450 iş adamımızın yurt dışı iş gezisine destek verdik. Tüm şirketlerimize kendilerini geliştirmeleri için 1 milyon TL'ye kadar Ar-Ge ve inovasyon desteği sağlıyoruz. Şirketlerimizin nitelikli ve katma değeri yüksek ürünler üretmesi için kendilerini geliştirmesi gerekiyor" dedi.

Türkiye Uçuyor Buluşmalarının destekçisi olan Ekonomist Dergisi'nin Yayın Yönetmeni Talat Yeşiloğlu ise "Türkiye 3,5 kat büyüme hedefi koyarken Gaziantep 5 kat büyümeyi hedefliyor. Bu tabii ki de mümkün. Gaziantep'in çok iyi sanayi alt yapısı var. Yeteneği ve üreticiliği var. Kişisel olarak Avrupa'nın yaşanan krizi kolay atlatacağını düşünmüyorum. Bu nedenle uzak doğuya yatırım yapmanın faydalı olacağına inanıyorum. Bugün Çin, 1,7 trilyon dolar ithalat yapıyor. Bundan bir parça almak bizim için muhteşem bir sonuç olur" dedi.

TÜRKİYE UÇUYOR ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU


Bu sene beşinci yılını kutlayan Anadolujet, Türkiye Uçuyor Buluşmaları kapsamında gittiği her kentte ülke ekonomisinin büyümesine destek verenlere Türkiye Uçuyor Ödülleri ile teşekkür ediyor.


Programda, Türkiye Uçuyor Buluşmaları'nın ilkinin Gaziantep'te gerçekleşmesi için en büyük desteği sunan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey'e ve projeye ev sahipliği yapan Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu'na özel teşekkür plaketleri takdim edildi.

ANADOLU NASIL MARKALAŞIR?

Etkinliğin en dikkat çekici bölümü ise şimdiye kadar bir milyonu aşkın kişiye seslenmiş, uluslararası danışman, eğitimci, koç ve yazar Dr. Şaban Kızıldağ'ın kurumsallaşma ve markalaşma üzerine yaptığı söyleşi oldu.GAZİANTEP İŞ DÜNYASINA GÖRE TÜRKİYE NASIL UÇAR?

Etkinlikte katılımcılara 'Türkiye Nasıl Uçar?' sorusu da yöneltildi. Bu soru temelinde yapılan araştırmaya göre Gaziantep iş dünyası, 'uçmak' için ilk önce üretmek gerektiğine inanıyor. Etkinliğe katılanların yüzde 52'si üretmenin başarıyı getirecek en önemli dört kavramdan ilki olduğunu düşünürken onu; çalışmak, inanmak ve hayaller takip ediyor. Araştırmadan çıkan diğer bir dikkat çekici veri ise 'Türkiye'yi Uçuracak' sektörlerle ilgili oldu. Katılımcıların yüzde 67'si yoğunlaşılması gereken alanların başında turizmi seçerken, turizmi yüzde 60 oy ile enerji sektörü takip etti. Katılımcıların önem verdiği diğer alanlar ise bilişim, lojistik, makine ve lojistik oldu.

Rapora göre kurumsallaşma için ilk önce yöneticilerin eğitilmesinin gerekliğini savunan Gaziantep iş dünyası profesyonellere güvenmenin önemine de inanıyor. Katılımcıların yüzde 90'ı özellikle aile şirketlerinde kurumsallaşmaya giden yolda 'profesyonellere güvenmek önemli' diyor. Her dört Gaziantepliden üçü kurumsallaşma için önce şirket içinin kurumsallaşması gerektiğini düşünürken, her dört kişiden biri de bu iş için önce aileyi kurumsallaştırmak gerekliliğine dikkat çekiyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Anadolujet'ten bir ilk daha
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN