Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Düzenli tatil ilaç gibi

Giriş Tarihi: 30.1.2013 10:56 Güncelleme Tarihi: 30.1.2013 11:14

Düzenli olarak tatile giden insanların sağlıkları gitmeyenlere göre daha iyi olduğu açıklandı. Araştırmaya göre tatil uykuyu düzenliyor, kan basıncını düşürüyor ve kilo verdiriyor.

Tatile gitmek insanları sadece iyi hissettirmiyor aynı zamanda sağlık açısından aylarca zinde kalmayı sağlıyor. Özellikle tropikal bölgelerin revaçta olduğu bu aylarda örneğin Maldivler'e gitmenin kan basınıcını düşürdüğü, daha iyi uyumaya yardımcı olduğu ve stresi azalttığı belirtildi.

Uzmanlar iki haftalık bir tatilin aylarca insanları formda tuttuğunu belirtti. Çalışanların her yıl tatile gitmeyi ihmal etmemesi gerektiğine vurgu yapan uzmanlar tatilin sayısız yarar getirdiğini düşünüyor.


Araştırmada Tayland, Peru ve Maldivler'e giden insanlarla evde oturan ya da işe gidenler karşılaştırıldı. Tatile gidenlerin ortalama kan basıncı yüzde 6 daha düşerken aynı dönemde çalışan insanalrın kan basıncı yüzde 2 arttı. Tatilcilerin uyku kalitesi yüzde 17 daha gelişirken, tatil yapmayanlarda bu yüzde 14 kötüleşti. Ayrıca strese dayanıklılık testinde tatilcilerin kendilerini yüzde 29 daha fazla geliştirdiği görüldü. Çalışlanlarda ise bu yüzde 71 düştü. Kandaki şeker miktarı da tatilcilerde düşük çıkarken bunun diyabet riskini de düşürdüğü belirtildi. Daily Mail gazetesinde yer alan habere göre araştırmayı İngiltere'de Tatil Sağlık Deneyi tarafından tur operatörü Kuoni ve İngiltere sağlık yardım kurumu Nuffield Health'e yaptırıldı.

2012 yazında 12 gönüülü incelendi. Yarısı tatile gönderildi, diğer yarısı evde ve işte kaldı. Araştırmayı yürüten Psikoterapist Christine Webber "Kan basıncının düşmesi önemli. Bu felç, kalp krizi riskini azaltıyor, iyi uyku anlamına geliyor. Aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendiriyor. İnsanların kilo vermesini sağlıyor" dedi.

(GAZETEPORT)

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Düzenli tatil ilaç gibi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN