Erciyes'te sömestr bereketi

Giriş Tarihi: 11.2.2013 11:50 Güncelleme Tarihi: 11.2.2013 11:56

Erciyes A.Ş Genel Müdürü Cıngı: ''15 günlük tatil süresi boyunca yaklaşık 600 bin kişiyi Erciyes'te misafir ettik ve 200 bin kişi mekanik tesisleri kullandı''

Türkiye'nin en önemli kış turizm merkezleri arasında yer alan Erciyes'te sömestr tatili turizmcilerin yüzünü güldürdü.
Kayseri Büyükşehir Belediyesi Erciyes A.Ş Genel Müdürü Murat Cahid Cıngı, yaptığı açıklamada, sömestr tatilinin kendileri açısından verimli geçtiğini ve bu dönemde otellerin yüzde 100 doluluk oranına ulaştığını belirtti.

Sadece yurt içinden değil, yurt dışından da hem yabancı hem gurbetçi ziyaretçileri ağırladıklarını ifade eden Cıngı, şöyle konuştu:
''15 günlük tatil süresi boyunca yaklaşık 600 bin kişiyi Erciyes'te misafir ettik ve 200 bin kişi mekanik tesisleri kullandı. Hafta sonları yaklaşık 70 bin, hafta içi de 30 binden fazla kişi 'ne akın etti. Serçel Yaylası'ndaki gondol tipi teleferiklerimizi sadece pazar günü yaklaşık 5-6 bin kişi kullandı.

Amacımız, hafta içini de hafta sonunda olduğu gibi yoğun geçirmekti. Sömestr tatili boyunca bu amacımıza ulaştık. Erciyes Kış Sporları ve Turizm Merkezi Projesi ile birlikte son 1-2 yıldır yurt dışındaki gurbetçilerimiz izinlerini sömestr tatiline denk getirmeye başladı. Gurbetçi vatandaşlarımız tatillerinin bir bölümünü yazın denize giderek kullanırken, bir bölümünü de kışın Erciyes'te kayak yaparak değerlendiriyor. Almanya, Fransa, Belçika gibi ülkelerden gelen çok sayıda gurbetçi vatandaşımız vardı. Gelecek yıllarda yurt dışından daha fazla misafir bekliyoruz.''

Erciyes Dağı'ndaki otellerin yaklaşık 650 yatak kapasitesi bulunduğunu belirten Cıngı, önümüzdeki yıldan itibaren 8-10 otelin faaliyete geçeceğini ve yatak kapasitesinin 1500'e çıkacağını söyledi.


Erciyes'te yatak kapasitesinin artmasıyla birlikte uluslararası alanda pazarlamaya daha fazla önem vereceklerini anlatan Cıngı, Hollanda, Almanya, Belçika, Fransa gibi ülkelerden turlar aracılığıyla grupların Erciyes'e geleceğini vurguladı.
Cıngı, sömestr tatili boyunca kulüpler aracılığıyla çok sayıda kişini kayak öğrendiğini de söyledi.

''OTELLERDE YAKLAŞIK 5 BİN KİŞİ KONAKLADI''

Kayseri Turizm İşletmecileri Derneği (KAYTİD) Başkanı Enver Sungur da, Erciyes Kayak Merkezi'ndeki otellerin sömestr tatilini yüzde 100 dolulukla geçirdiğini belirterek, otellerde yaklaşık 5 bin kişinin konakladığını vurguladı.

Erciyes'teki toz karın öneminin bu sezon daha fazla ön plana çıktığını ve insanların bunun farkına vardığını ifade eden Sungur, Erciyes'teki doluluğun kent merkezindeki otellere de yüzde 20 oranında yansıdığını söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan tesislerin dünkü açılış törenine katılmasının da tanıtım açısından faydalı olduğuna inandıklarını vurgulayan Sungur, Erciyes'in gündemde daha fazla yer alabilmesi için işletmeciler ve belediyenin ortak hareket etmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erciyes'te sömestr bereketi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN