Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şiir gibi bir şehir: Mardin

Etnografik, arkeolojik, tarihi ve görsel değerleriyle zamanın durduğunu hissettiren Mardin, 7 bin yıllık geçmişini şiir gibi gözler önüne seriyor

Giriş Tarihi: 20.2.2013
Dünya Mirası listesinde yer alan Mardin, sizi daha şehre adım atar atmaz büyülüyor. Yüzyıllardır farklı dil, din ve kültüre sahip insanların hoşgörüyle bir arada yaşadığı bu şehrin her köşesi bu mozaiğin imzasını taşıyor. Süryani, Türk, Kürt ve Araplar'ın bir arada yaşadığı bu şehir, hoşgörünün timsali sanki. Öyle ki şehirde her kültürün ayrı dili konuşuluyor, her dilin zenginliği yaşayanlara yansıyor.

SAFRAN SARISI MİDYAT

Mardin'e 1.5 saat uzaklıkta olan Midyat, meşhur safran sarısı evleriyle muhteşem bir manzaranın ressamsız tablosu adeta. Mardin'e benzer evler, taş konaklar, kemerli geçitler, minare gibi yükselen çan kulelerle Süryani kiliselerinin bulunduğu bu gizemli ilçe, bir ortaçağ kentini andırıyor. Midyat'ın kolay işlenebilen sarı kalker taşının kullanıldığı meşhur evler, dört metre yükseklikteki duvarlarla sokaktan ayrılıyor. Değişik motiflerle süslü, ince taş işçiliğiyle bezenmiş bu evler koruma altına alınarak günümüze kadar gelmiş.

GİZEMLİ BİR DÜNYA

Dünyanın ayakta duran en eski Süryani Ortodoks manastırı Mor Gabriel Midyat'ın görülmeye değer yerlerinin başında geliyor. Midyat'ın 1610 yıllık manastırı işlemeli terasları, kubbeleri, çan kuleleri, kapıları ve mozaikleriyle herkesi etkisi altına alıyor. Daracık sokaklarıyla gizemli bir yolculuğa çıkaran bu büyülü ilçe taş ve gümüş işlemeciliği, bakırcılık, kilim dokuma, kumaş boyama üzerine halen faal olan atölyelerde evinize küçük bir Midyat hatırası götürebileceğiniz alternatifler sunuyor. Güneydoğu'nun en güzel şehirlerinden Mardin, gizemli bir dünyaya sizleri davet ediyor.

700 TL'DEN BAŞLAYAN FİYATLARLA
Kaliteli hizmeti ve deneyimli rehberleri eşliğinde misafirlerine eşsiz tatiller yaşatan Jolly Tur'un Mardin turları 700 TL'den başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor. Mardin turunda Diyarbakır, Hasankeyf, Savur ve Nusaybin de görülecek yerler arasında. Ayrıca uçaklı ve otobüslü olmak üzere GAP Turları'nda da Mardin ve Midyat'ın eşsiz güzellikleri görülebiliyor.

YEMEDEN AYRILMA
Birçok kültürün özelliğini içinde barındıran Mardin'in mutfağı da oldukça zengin. Kaburga dolması, Mardin çöreği, içli köfte ve işkembe dolması yenilebilecek başlıca yemeklerden. Acı kahve Mırra da yörenin simgelerinden...

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şiir gibi bir şehir: Mardin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN