Termal turizmin başkenti

'Termal turizmin başkenti'' diye bilinen 'da, 5 yıldızlı termal otel sayısının 8'den 12'ye yükseltilmesi ve yatak kapasitesinin 5 binden 10 bine çıkarılması hedefleniyor.

Giriş Tarihi: 1.3.2013 12:15
Vali İrfan Balkanlıoğlu, dünyada alternatif turizm kapsamındaki kaplıca turizmine ilginin son yıllarda arttığını söyledi.

Termal suların, antik çağlardan bu yana şifa kaynağı olarak kullanıldığını belirten Balkanlıoğlu, ''Türkiye'de yakın geçmişe kadar bu termal sulardan yararlanma, ilkel usullerle yapılan, topluca girilen hamamlar ve bunların çevresindeki derme çatma binalarla oluyordu. İnsanlar buralarda barınıp yetersiz koşullarda, hijyenden uzak sıcak su kaynaklarında şifa arıyordu'' dedi.

Balkanlıoğlu, 'da, termal sulardan ilkel koşullarda istifade etme anlayışının, bir yatırımcının 5 yıldızlı termal otel inşa etmesiyle değiştiğini bildirdi.

Son yıllarda ilde hem 5 yıldızlı otel hem de termal sulardan şifa arayan kişilerin sayılarının arttığına dikkati çeken Balkanlıoğlu, bu durumun, daha fazla termal tesis yapılmasını sağladığını anlattı.

''Dünyanın en şifalı termal suları, Afyonkarahisar'da bulunuyor''


Avrupa ülkelerinde nüfusun çoğunun yaşlılardan oluştuğunu hatırlatan Balkanlıoğlu, bu ülkelerde yaşayan 3 milyondan fazla gurbetçinin termal turizmden yararlanmak için Türkiye'yi değil, başka ülkeleri tercih ettiğini belirtti.

Balkanlıoğlu, termal suların, sadece yaşlı ve hastalara, eklemlerinden rahatsız olanlara yönelik şifa kaynağı olduğu tezinin çürütüldüğüne ve işaret ederek, ''Termal suların, yaşlılık etkilerini gideren, daha kaliteli ve sağlıklı bir yaşamla vücudun direnç kazanması gibi birçok özellikleri olduğu ortaya çıkarıldı'' ifadesini kullandı.

Vatandaşlarda, ''Yılın 10-15 gününde termal suya girersek o yılı rahat geçiririz, hastalıklardan uzak dururuz, sağlıklı ve zinde oluruz'' anlayışı oluştuğu bilgisini veren Balkanlıoğlu, şunları kaydetti:

''Dünyanın en şifalı termal suları, Afyonkarahisar'da bulunuyor. Bir suyun termal su kabul edilmesi için en az 25 derece sıcaklık ve litresinde de 1 gram mineral madde aranıyor. İlimizdeki suyun sıcaklığı 125 dereceyi buluyor ve litresindeki mineral madde oranı 6 gram civarındadır. Dünya standartlarının çok üzerindedir.

Hiçbir zararlı unsur içermeyen, insan vücudu için son derece faydalı mineral maddeleri olan kaynaklarımız var. 5 yıldızlı oteller ve dış tanıtım sayesinde sağlık turizmine termal kür ve rehabilitasyon merkezi, fizik tedavi merkezi olma konusunda hızla ilerliyoruz. Üniversitemizin de bu konuda ciddi yatırımları var. Şu anda 8 adet 5 yıldızlı otelimizde yatak kapasitesi toplam 5 bin civarındadır.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Afyonkarahisar Belediyesi'nden belgeli 20 bin termal yatak kapasitesi var. 4 adet daha 5 yıldızlı otel yapılıyor. Ruhsatları alınmış, inşaat için proje geliştirilenleri de ele aldığımızda 5 yıldızlı otel yatak sayımız 10 bini geçecek. Dünyada ve Avrupa'da eşi benzeri olmayan güzel tesisler kurulacak.''
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Termal turizmin başkenti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN