nde cazibe merkezi olacak

Giriş Tarihi: 2.3.2013 16:27

'nin gelecek yıllardaki gelişme ve büyümesinin turizm odaklı ve ağırlıklı olarak da nde gerçekleşeceği bildirildi.

Üniversitesi (DÜ) tarafından Düzce'nin ekonomik ve sosyal durumuyla ilgili bir rapor hazırlandı. Raporda Düzce'deki sağlık sektöründe yataklı tedavi merkezlerinin hızla geliştiği, önümüzdeki yıllarda uluslar arası standartlarda sağlık hizmeti verilmeye başlanacağı ifade edildi.

Raporda şu bilgilere yer verildi:
'Düzce ilinin temel potansiyeli incelendiğinde, çekirdek yeteneklere bağlı olarak 2 farklı rekabetçi sektörün sağlık ve turizm olarak öne çıktığı görülmektedir. Yapılan analizlerde bölge düzeyinde üniversiteyi, yani bilimi merkeze alan ve bilgiye dayalı, katma değeri yüksek sektörlere geçişin sağlanması ile birlikte, ekonomik gelişmenin ve bölgesel kalkınmanın sağlanacağı beklenmektedir.

Örneğin, geleneksel turizmden (deniz-kum-güneş) kazanılan gelirlerde, 1 milyon turist ortalama 1 milyar dolar elde edilmektedir. Öte yandan, alternatif turizm sektörleri, özellikle nde elde edilen gelir 1'e 3, bazen 1'e 4'de vermektedir. Düzce Bölgesinin sağlık sektörü potansiyeli model çerçevesinde değerlendirildiğinde ve geliştirildiğinde, 2010 itibari ile 219 olan yabancı turist sayısının sağlık turizminin ve diğer alternatif turizm imkanlarının gelişmesiyle 200 bin'e, gelir rakamlarının da 600 milyon dolara yükseleceği beklenmektedir.

Bu çerçevede gelecek yıllarda turizm alanında üst düzey konaklamaya imkan sağlayacak otel zincirleri davet edilmelidir. Tanıtım noktasında profesyonel tur rehberlik firmalarıyla işbirliğine gidilmelidir.'

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Düzce sağlık turizminde cazibe merkezi olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN