Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Silifke'de tarihi konak restore ediliyor

Silifke'de hayırsever vatandaş Şerife Al tarafından belediyeye bağışlanan ve yaklaşık 300 yıllık olduğu tahmin edilen tarihi konakta restorasyon çalışması başlatıldı.

Giriş Tarihi: 2.3.2013 15:21 Güncelleme Tarihi: 2.3.2013 15:25
Adana Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'nun izni ve Silifke Belediyesi'nin öz kaynakları ile başlayan restorasyon çalışmasını müteahhit firma yürütüyor.

Plan ve Proje Müdürü Mimar İsa Yüksel'den bilgi alan Silifke Belediye Başkanı Bayram Ali Öngel, restore çalışmasını inceledikten sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, tarihi bir binayı daha ayağa kaldırmanın ve Silifke'ye kazandırmanın sevincini yaşadıklarını kaydetti.

Pazarkaşı mahallesi 12 pafta, 164 ada ve 5 parsel üzerinde bulunan tarihi konakta başlayan restorasyon projesinin 125 bin lira karşılığında 4 ayda tamamlanacağını ifade eden Öngel, binanın hayırsever vatandaş Şerife Al tarafından belediyeye bağışlandığını belirtti.

Şehrin tam merkezi konumunda bulunan bu tarihi konağı tekrar ayağa kaldırmak ve ilçeye kazandırmak için çalışma başlattıklarını vurgulayan Öngel, 'Plan ve proje müdürlüğümüzün hazırladığı tadilat projesi, Adana Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurul'umuzun izinleri ve belediyemizin öz kaynakları ile bu projemizi başlattık. Şu an müteahhit firma çalışmalarını yürütmektedir.

Binayı tekrar restore ederek topluma kazandırılması ile ilgili projemizi kısa sürede hayata geçireceğiz. Belediye olarak ilçemizde bulunan tarihi evlerin restore edilerek hizmetine açılmasından yanayız. Bu konaklar ilçemizin tarihi ve kültürünü yansıtmaktadır. Bu nedenle yıkılıp yok olmasını istemiyoruz. Vatandaşımız kendisi restore ettiremiyor veya bakımını yapamıyorsa bu binaları belediyemize bağışlasınlar biz restore edelim' dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Silifke'de tarihi konak restore ediliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN