Türkiye'nin en iyi haber sitesi

1 haftada Avrupa keşfi

Avrupa'yı keşfetmeyi hep hayal ederdim diyenler... Doğayı, tarihi, sanatı, romantizmi aynı anda yaşamak isteyenler... Jolly Tur sizlere Benelüks'ten Paris'e uzanan Avrupa'nın en güzel şehirlerin keşfe davet ediyor

Giriş Tarihi: 21.3.2013
Belçika, Hollanda ve Lüksemburg'un coğrafi olarak birlikteliğini ifade eden Benelüks adını bu üç devletin ilk hecelerinden alıyor. Son dönemde tatilcilerin en gözde destinasyonlarından olan Benelüks-Paris turlarıyla Lüksemburg, Brüksel, Amsterdam ve Paris keşfinin kapıları ardına kadar aralanıyor.

AVRUPA'NIN BAŞKENTİ

Avrupa ve Belçika'nın başkenti Brüksel, yeşilin her tonunu gözler önüne seren eşsiz bir şehir. Avrupa Parlamentosu ve Nato'nun da merkezi olan Brüksel'de doğanın güzelliği siyasetin soğuk havasını hemen yok ediyor. Aşağı ve yukarı diye ikiye ayrılan şehirde geçmişle bugün ince bir çizgiyle birbirini selamlıyor. Tarihi ve turistik yapıların yer aldığı aşağı şehir, daracık sokaklarıyla bir ortaçağ masalını yaşatırken modern yapılar, plazalar ve geniş planlı caddeleriyle yukarı şehir insanı bugünün coşkusuna sürüklüyor.

BÜYÜLEYİCİ ŞEHİRLER

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alan Lüksemburg ise adeta ünlü bir ressamın tablosu. Petruse Nehri'nin ikiye böldüğü şehir gösterişli köprülerle birbirine tutunuyor. Daracık ara sokakları, evleri ve restoranlarıyla Lüksemburg insanda her an fotoğraf çekme arzusu uyandırıyor. 100'den fazla kanal ve binden fazla köprünün bulunduğu Amsterdam ise mimari şaheserlerden. Bir masal diyarını andıran bu kent, müzeleri, kanalları, bisikletleri ve kendine has "özgürlük" anlayışıyla yılda 10 milyona yakın turist çekiyor.

DÜNYANIN SANAT MERKEZİ

Dünyanın en önemli sanat merkezlerinden biri olan Paris'i anlatacak çok söz var. Deyim yerindeyse tam bir açık hava müzesi olan şehirde toplam 3 bin 800 tarihi eser bulunuyor. Paris'te Seine Nehri kenarındaki dünyanın en büyük katedrallerinden Notre Dame'ı ziyaret etmek, Louvre Müzesi'nde dünya klasiklerini incelemek, Montmartre tepesine çıkıp sanatçılarla dolu ara sokaklarında kaybolmak, günbatımında Eyfel Kulesi'nden şehri seyretmek Paris'in vazgeçilmezleri arasında yerini alıyor. Seine Nehri'nde bir tekne turu, Fransız şarapları eşliğinde güzel bir akşam yemeği ve sonrasında gelen gece eğlenceleri ise Paris'in olmazsa olmazlarından...
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
1 haftada Avrupa keşfi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN