Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Antik mezarlara kamera

Giriş Tarihi: 24.3.2013 11:55

Hititlere ait prens ve prenses mezarlarının bulunduğu 'daki ören yerine kamera sistemi kuruldu.

Hititlere ait prens ve prenses mezarlarının bulunduğu 'daki ören yerine, insan kaynaklı tahribatın engellenmesi ve daha iyi korunabilmeleri amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından kamera sistemi kuruldu.

Alaca ilçe merkezine 15 kilometre uzaklıkta, Türkiye'nin önemli arkeolojik ören yerlerinden Alacahöyük'teki kazılar, yüz yılı aşkın süredir devam ediyor. Milattan önceki 4 binli yılları kapsayan Kalkolitik Çağ'dan bu yana sürekli iskana sahne olan Alacahöyük, Hititlerin önemli merkezlerinden biri sayılıyor.

Alacahöyük'te, Hititlerden kalma on üç prens ve prenses mezarından altısı, orijinal ölçülerde yeniden yapılarak, içerisine prens ve prenseslerin iskeletleriyle mezardan çıkan güneş kursları, altın ve gümüş eşyanın kopyası konularak ziyarete açılmıştı. Bu mezarların da içerisinde bulunduğu ören yerinin korunması için bir süre önce kamera sistemi kuruldu.

ÖREN YERİ SEKİZ KAMERA İLE KORUNACAK

Ankara Üniversitesi öğretim üyesi ve Alacahöyük Kazı Başkanı Prof. Dr. Aykut Çınaroğlu, AA muhabirine, yılda 50 bine yakın yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği ören yerinde, ziyaretçilerin zaman zaman küçük çaplı tahribata yol açtığına dikkati çekti.

Kazılarda çıkarılan eserlerin sergilendiği Alacahöyük Müzesi'nin de bulunduğu ören yerine hem güvenliğin sağlanması hem de insan kaynaklı tahribatın önlenmesi amacıyla kısa süre önce sekiz adet kamera yerleştirildiğini duyuran Çınaroğlu, şunları kaydetti:
''Kültür ve Turizm Bakanlığı, Alacahöyük'teki ziyaretçi sayısındaki artışı dikkate alarak bir çalışma yaptı. Bu kapsamda ören yerleri kamera ile korunmaya başlandı. Müze ve kazı alanının muhtelif bölgelerine sekiz adet kamera konuldu. Artık ören yeri devamlı kontrol edilebiliyor ve Alacahöyük Müzesi'nden 24 saat izlenebiliyor. Bugüne kadar zaman zaman küçük çapta tahribatlar oldu. Turistler duvarların ve kabartmaların üzerine çıkıp resim çektiriyor. Kameralar sayesinde insan tahribatı büyük ölçüde engellenecek.''

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antik mezarlara kamera
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN