Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu da turizmi

Dünyanın ilk ının geçtiği turist akınına uğruyor.

Giriş Tarihi: 28.3.2013 12:23 Güncelleme Tarihi: 28.3.2013 13:16
Fransa'nın başkenti Paris'te, si'nde bulunan ve dünyanın ilk ı olarak kabul edilen çizgi, yerli ve yabancı çok sayıda turistin ilgisini çekiyor.

Paris'in Saint Germain semtindeki tarihi kilisenin inşasına, Notre Dame Kilisesi'nin daha küçük bir kopyası olarak 1646'da başlanmış ve inşaat 1770'e kadar sürmüş. Daha eski bir kilisenin üzerine yapılan Saint Sulpice, inşaat süresince de ibadete açık tutulmuş.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN!


Kilise, Fransız felsefe ve erotik edebiyatının önemli yazarlarından Marquis de Sade ile ünlü Fransız şair Charles Baudelaire'in vaftiz; ünlü yazar Victor Hugo'nun evlilik törenlerine ev sahipliği yapmış.

Ancak kilisenin asıl ilgi çeken bölümü, bir dikilitaşın tam ortasından geçen ve Kilise'nin tabanı boyunca devam eden, "sıfır boylamı"nı gösteren pirinç çizgi. "Gül Çizgisi" olarak da adlandırılan sıfır boylamı, "Da Vinci'nin Şifresi" filmine de konu olmuştu.

Saint Sulpice Kilisesi'ne yaklaşık 2 kilometre uzaklıkta bulunan Louvre Müzesi'ndeki iki zıt piramidin tam ortasından geçtiğine de inanılan "Gül Çizgisi", Greenwich'ten önce, tarihteki ilk sıfır boylamı olarak kabul ediliyor.

Her gün yüzlerce turistin ziyaret ettiği Saint Sulpice Kilisesi'nde en çok bu pirinç çizgi ilgi çekiyor.
Turistler, hem dikili taş hem de tabanda yer alan pirinç hat üzerinde hatıra fotoğrafı çektirmeyi tercih ediyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu da sıfır boylam turizmi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN