Türkiye'nin en iyi haber sitesi

THY Akabe uçuşlarına başladı

Pazarlama ve Satış Başkanı Konar: ''Akabe'ye ilk yıl 35 bin yolcu taşımayı öngörüyoruz. Tabii bu potansiyeli kullanıp uçuşlarımızı her güne çıkartığımız zaman yolcu sayımız da 75 bine ulaşacaktır''

Giriş Tarihi: 4.4.2013 14:10 Güncelleme Tarihi: 4.4.2013 14:12
(THY) Pazarlama ve Satış Başkanı Akif Konar, ''Akabe'ye ilk yıl 35 bin yolcu taşımayı öngörüyoruz. Tabii bu potansiyeli kullanıp uçuşlarımızı her güne çıkarttığımız zaman yolcu sayımız da 75 bine ulaşacaktır'' dedi.

Konar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, THY'nin, Ürdün'ün başkenti Amman'dan sonra ikinci nokta Akabe'ye ilk seferini gerçekleştirdiğini belirterek, kalabalık bir heyetle Ürdün'deki ikinci uçuş noktası Akabe'ye geldiklerini söyledi.

THY'nin Amman'a günde iki sefer gerçekleştirdiğini hatırlatan Konar, Akabe'ye seferlerin haftada 3 uçuşla başladığını, bu potansiyeli kullanarak, uçuşları her güne çıkaracaklarını bildirdi.

Konar, ''Planlarımıza göre, Akabe'ye ilk yıl 35 bin yolcu taşımayı öngörüyoruz. Tabii bu potansiyeli kullanıp uçuşlarımızı her güne çıkartığımız zaman yolcu sayımız da 75 bine ulaşacaktır'' diye konuştu.

Ürdün'ün tek liman şehrinin Akabe olduğunu vurgulayan Konar, Ürdün için Akabe'nin stratejik öneme sahip olduğunu, turizm ve iş fırsatları barındırdığını anlattı.

Dalış yapanların Akabe'ye ilgisi büyük


Akif Konar, Akabe'nin özellikle iş adamlarına ciddi fırsatlar sunduğunu ve THY'nin bu fırsatlara da aracılık edeceğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:
''Kızıldeniz'e kıyısı olan Akabe'nin denizi muhteşem. Dünyanın en güzel renkli balıklarına Kızıldeniz'de rastlamanız mümkün. Kısa bir dalışla bu balıkların arasında kendinizi bulabilirsiniz. Bu maksatla buraya dalış yapmaya gelenler var.

Hatta ilk seferimizde hem Türkiye'den hem de dünyanın çeşitli ülkelerinden dalış yapmak için gelen yolcularımız vardı. Ayrıca Akabe'nin yakınında Petra bölgesi var. Bu bölge, dünyanın 8. harikası olarak anılıyor. Burası, bir çok yabancı ziyaretçiyi ağırlıyor. Petra'nın, uçuşlarımız aracılığıyla çok daha fazla ziyaretçi çekeceğini tahmin ediyoruz.''

THY'nin her uçuşunun bir köprü olduğunu, insanlar, şehirler ve ülkeler arasında köprü kurduğunu dile getiren Konar, Akabe-İstanbul arasında kurdukları bu köprü sayesinde dünyanın çok farklı noktalarından insanların burada buluşacağını kaydetti.

''Bir çok şehri, İstanbul üzerinden dünyaya bağlıyoruz''

Köprülerin ana ayağının İstanbul olduğunu vurgulayan Konar, ''Ne kadar çok köprü kurarsanız o kadar çok insan gelir. Bir çok şehri İstanbul üzerinden dünyaya bağlıyoruz. İstanbul, toplanma ve dağılma merkezi haline geliyor. İstanbul, bu açıdan çok iyi bir konuma yükseldi'' ifadelerini kullandı.
Akif Konar, Akabe'nin, THY'nin uçtuğu 221. nokta olduğunu belirterek, toplamda 98 ülkeye seferler düzenlediklerini anlattı. Konar, ''Uçtuğumuz ülke sayısı açısından dünyada bir numarayız. Şehir olarak da Avrupa'da birinci, dünyada dördüncü sıradayız'' bilgisini verdi.

''Mevcut uçak sayısı iki katına çıkacak''

THY Pazarlama ve Satış Başkanı Akif Konar, geçen yıl İstanbul'a 10 milyon turist gelmesinde THY'nin çok büyük katkısı olduğunu ifade ederek, THY'nin filosunda 211 uçak bulunduğunu ve yeni verdikleri uçak siparişleriyle önümüzdeki 10 yıl içinde mevcut uçak sayısının iki katına çıkacağını bildirdi.


Konar, 2012 yılında THY'nin 39 milyon yolcu taşıdığını, 2013 yılında hedeflerinin 46 milyon yolcu olduğunu belirterek, şöyle konuştu:
''THY, Akabe'ye tarifeli uçan tek hava yolu. Daha önce insanlar buraya 'charter' dediğimiz uçuşlarla geliyorlardı. Nedir charter? Bir uçak dolusu insanı toplarsınız ve uçarsınız. Ama her şehirden Akabe'ye bir uçak dolusu yolcu çıkmaz.

Ancak bizim gibi tarifeli uçuş yaptığınız zaman yolcu bir tane bile olsa THY ile Akabe'ye gelme şansına sahip olur. THY sayesinde Akabe'ye daha çok insan gelecek ve burası da turizm gelirlerini artıracak. Bu nedenle sadece Türkiye'ye değil, başka şehirlere de katkıda bulunmuş oluyoruz.''
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
THY Akabe uçuşlarına başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN