Türkiye'nin en iyi haber sitesi

teknelerini rahatlatan karar

Türk Ticaret Kanunu’nun deniz taşımacılığı ile ilgili bölümünde yer alan ve kişi başına 680 bin lira üzerinden sigorta poliçesi düzenlemesini öngören uygulama ertelendi.

Giriş Tarihi: 15.4.2013 11:10
Türk Ticaret Kanunu'nun "Deniz Yoluyla Yolcu Taşıma Sözleşmesi"nin zorunlu sigorta bölümünde yer alan ve kişi başına 680 bin lira üzerinden sigorta poliçe düzenlenmesini öngören 1259'uncu maddesinin uygulanması, gerekli düzenlemeler yapılıncaya kadar ertelendi.

Erteleme, günlük ve yapan tekneciler tarafından memnuniyetle karşılandı. Deniz Ticaret Odası Marmaris Şubesi Meclis Başkanı Ercan Güneştutar, turizm mevsimi öncesi,ülke genelinde 2 bin 500 tur teknesinin bu kararla rahatladığını söyledi. Güneştutar, turzim mevsimi başlarken yaşanan paniğin bakanlığın kararıyla şimdilik ortadan kalktığını söyledi.


'Kalıcı çözüm şart'

Güneştutar, "Sektör Ulaştırma Denizcilik ve Habercilik Bakanlığı'nın aldığı bu kararla rahatladı. Turizm mevsimi öncesi ülke genelinde yaklaşık 2 bin 500 tekne sahibini paniğe sevkeden uygulama şimdilik ertelendi. Biz kalıcı çözüm bulmak için gerekli çalışmaları yapıyoruz, 300 grostonun altındaki deniz araçlarının bu uygulamanın dışında tutulmasını istiyoruz" dedi.

Deniz yoluyla yolcu taşıma sözleşmesinde 'zorunlu sigorta' primi geçtiğimiz yıl yeniden düzenlenmiş, denize elverişlilik belgesi almak için daha önce yolcu kapasitesi, tur güzergahı ve süresine göre 60 lirayla 3 bin lira arasında prim ödeyen tur teknesi sahipleri, bu değişiklikle 680 bin lira ödemekle karşı karşıya kalmıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mavi tur teknelerini rahatlatan karar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN