'de doğal ve tarihi yerlere ziyaretçi akını

Giriş Tarihi: 15.4.2013 15:19

Yöre insanı tarafından kutsal mekan olarak bilinen düzgün baba dağı'na barış gezisi düzenlendi.

'de, Kürt sorununun çözümüne ilişkin umutların artmasıyla gerek kent sakinleri, gerekse dışarıdan gelen turistler, kentin doğal ve tarihi yerlerini gezip görmeye başladı.

Nazımiye ilçesinde bulunan ve yöre insanları tarafından kutsal kabul edilen Düzgün Baba Dağı'na Tunceli Dağcılık ve Kamp Sporları Kulübü (TUDAK) tarafından düzenlenen barış gezisine 120 kişi katıldı. Minibüslerle Nazımiye ilçesinde bulunan Düzgün Baba Dağı'nın eteğinde bulunan cemevine gelen doğaseverler, burada mumlar yakarak barışın sağlanması için dua etti. Daha sonra Düzgün Baba Dağı'nın zirvesine tırmanan doğaseverler, zirvede verdikleri molanın ardından inişe geçti. Karın henüz erimediği yamaçlarda, kayak keyfi de yapan doğaseverler, inişi tamamladıktan sonra ağaç dikerek barışa olan özlemlerini dile getirdi.

Geziye katılanlardan Emrah Sarıkaya, 'Barış ve huzur geldiği takdirde memleketimizin en güzel coğrafyalarında gezme özlemi içerisindeyiz. İnşallah o günleri görürüz' dedi.
Barış için mum diken emekli öğretmen Burhan Gündoğan, barışın ne olduğunu köyleri yıkılan, asma köprüleri sökülen insanların bildiğini söyledi. Gündoğan, "Barışın ne olduğunu evladını yitiren analar bilir. O nedenle bu mumu onlar adına dikiyorum. Umarım ülkemizde barış gerçekleşir' diye konuştu.Önümüzdeki dönemlerde düzenlenecek olan gezilere daha çok insanın katılımını beklediklerini söyleyen Özgür Aydemir, barış ile birlikte Dersim yöresinin bakir doğasını keşfedeceklerini söyledi. Aydemir, "Bunu iç ve dış turizme açacağız. Bu şekilde memleketimiz tanınmış kalkınmış olacak. Burası, Türkiye'nin göz bebeklerinden bir tanesi. İnşallah bundan sonraki gezilerde bunları tanıtma şansını yakalayacağız' şeklinde konuştu.

Barış için ağaç dikmenin anlamlı olduğunu belirten Eda Çetinkaya isimli doğasever de, 'Barış ve kardeşlik için bu ağacı diktim. Barışın gelmesini isteyenler ağaç dikmeli. Çünkü barış en güzel ağaç simgeliyor' dedi.
Ağaç dikiminin ardından barışa olan özlemlerini dile getiren doğaseverler daha sonra minibüslerle kent merkezine döndü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tunceli'de doğal ve tarihi yerlere ziyaretçi akını
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN