Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Mavi yolculuk"ta rota Yunan adaları

İMEAK Meclis Üyesi Yılmaz: "Mavi yolculuk rotaları Yunan adalarına biraz fazla kaymış durumda. Bunun nedenini araştırdığımızda, fiyat farklılıkları ortaya çıkıyor. Özellikle içki ve gıda fiyatlarındaki yükselme müşteriyi etkiliyor"

Giriş Tarihi: 24.4.2013 14:38 Güncelleme Tarihi: 24.4.2013 16:04
Bodrum'da mavi yolculuk tekneleri, misafirlerini ağırlamaya başladı. İstanbul ve Marmara, Ege, Akdeniz ve Karadeniz Bölgeleri (İMEAK) Deniz Ticaret Odası Meclis üyesi Arif Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bodrum'da birçok firmanın mavi yolculuk seferlerine başladığını ve gelen rezervasyonları değerlendirdiklerini söyledi.

Nisan ayı itibarıyla Bodrum'da sezonunu açtıklarını belirten Yılmaz, "Mavi yolculuk rotaları Yunan adalarına biraz fazla kaymış durumda. Bunun nedenini araştırdığımızda, fiyat farklılıkları ortaya çıkıyor. Özellikle içki ve gıda fiyatlarındaki yükselme müşteriyi etkiliyor. O yüzden de rotalar biraz kaydı. Buna önlem alınması lazım. Bu sorun yakın zamanda otellerde de yaşanacak. Çünkü iki komşu arasında vergilendirmelerde çok ciddi farklılıklar var" dedi.

Yönetmeliklerle ilgili bazı bürokratik sıkıntıların yaşandığını ancak bunun Deniz Ticaret Odasının girişimleriyle atlatıldığını vurgulayan Yılmaz, şöyle konuştu:
"Mavi yolculuğun devam edebilmesi için gezme alanları olan kıyılarımızın yeterince korunması gerekiyor. Yatçılığımız teşvik edilir, bağlama sorunları giderilirse bu konuda dünyada önemli bir yer tutacağımızı umut ediyorum. Özellikle Antalya'dan Kuşadası'na kadarki bölge yatçılık için çok önemli. Kıyı planları bir an evvel hazırlanmalı ve rotalar üzerindeki eksikler giderilmeli."Yılmaz, mavi tura çıkacak tekne sayısında bir sıkıntı bulunmadığını, günlük tur kapasitesinin yaklaşık 6 bin olduğunu bildirdi. Mavi tura yönelik 13 kooperatif ve 177 tekne bulunduğuna işaret eden Yılmaz, "Bu teknelerin de bağlama yeri sorunları var. Birçok tekne belgelerini tamamladı, az bir kısmı kaldı. Sağlıklı istatistikler önümüzdeki sene ortaya çıkacaktır" diye konuştu.

"Sezon kötü başladı"

Tekne kaptanı Halil Yenilmez ise mavi tur için her yıl yeni bir kural çıkarıldığını, bunun kendilerini şaşırttığını dile getirdi. Yenilmez, "Kurallar bakımından sıkıntı yaşıyoruz. Teknem 36 kişilik. En fazla 20-25 kişi alıyorum. Yetkililerden kuralları biraz daha hafifletmelerini istiyorum. Buraya gelen yabancılar korkuyor, çekiniyor. Her gün bir kontrol içindeyiz onun için sorunlar yaşıyoruz" dedi.

Tekne sahibi İlhan Günaydın, tekneleri yeni sezona hazırladıklarını anlattı. Mavi yolculuk yapanların sayısının geçen seneye göre daha düşük olduğunu vurgulayan Günaydın, şöyle konuştu:
"Masraflarımız artıyor, yolcuya ancak geçen seneki fiyatı söyleyebiliyoruz. Mazot fiyatları yükseliyor, biz teknede kalıyoruz. Personelin aylığı derken, tekne sahibi kötü durumda. Bodrum sezona kötü başladı gibi görünüyor. Acenteler bütün günlük tekneleri zor duruma sokuyor. Acente, yolcuları otellere bağlıyor. Her şey dahil olunca turistler restoranlara bile uğramıyor. Yetkililerin buna bir çözüm bulması gerekiyor. Neredeyse teknelerimizi satacak duruma geldik."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Mavi yolculuk"ta rota Yunan adaları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN