Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tarihi ve doğal güzellikleriyle Bosna sizi bekliyor

Osmanlı hakimiyetinde 415 yıl kalan , günümüze kadar korumayı başardığı Osmanlı'ya ait cami, köprü, han, hamam, medrese gibi yüzlerce eserin yanı sıra doğal güzellikleriyle turistleri bekliyor.

Giriş Tarihi: 29.4.2013 13:51 Güncelleme Tarihi: 29.4.2013 13:56
Fatih Sultan Mehmed'in 1463 yılında fethettiği ve 1878 Berlin Kongresi'ne dek Osmanlı topraklarında kalan , günümüze kadar korumayı başardığı Osmanlı'ya ait cami, köprü, han, hamam, medrese gibi yüzlerce eserin yanı sıra doğal güzellikleriyle turistleri bekliyor.

Balkanlar'da Osmanlı'ya ait en fazla eserin bulunduğu Bosna Hersek'in Türkiye'ye vize uygulamaması ve haftanın her günü İstanbul-Saraybosna arasında uçak seferlerinin yapılıyor olması da Bosna Hersek'i Türk turistlerin gözünde cazip bir tatil merkezi haline getiriyor.

Kış aylarının soğuk geçtiği Bosna Hersek'te nisan ayından itibaren havaların ısınıp doğal güzelliklerin farklı renklerde kendini insanlara sunmasıyla birlikte, ülkenin kış aylarında kar altında kalan doğal güzellikleri de gün yüzüne çıkmaya başladı.

İlk adres Saraybosna
Gerek direkt İstanbul'dan uçuşların olması, gerekse ülkenin en büyük kenti olması açısından, Bosna Hersek'te öncelikli olarak görülmesi gereken şehir Saraybosna.

Bir çok ünlü yazarın "Avrupa'nın Kudüs'ü" olarak nitelendirdiği Saraybosna, hem Avrupa'nın merkezinde olması hem de içerisinde barındırdığı Osmanlı izleriyle ülkeyi ziyaret eden turistlerin ilk adresi oluyor.
İlkbaharın da gelmesiyle birlikte, adeta yemyeşil dağlarla kuşatılmış bir şehir görünümüne bürünen kent, ortasından geçen Milyaçka Nehri tarafından ikiye bölünüyor.

İçinde barındırdığı yüzlerce Osmanlı eseriyle şehrin kalbi konumundaki Başçarşı, Saraybosna turunun olmazsa olmazlarından. Tek katlı dükkanları, Osmanlı'dan kalma taş camileri, çeşmeleri ve sebili ile Başçarşı, her adımınızda sizi tarihin derinliklerine götürüyor.
Saraybosna'ya gelip, "Börek" ve "Çevapi" yememek yapılacak en büyük hatalardan olur. Türkiye'deki İnegöl köftesine de benzeyen Çevapi, kendine özel ekmeği ve kaymağıyla Saraybosna'da denenmesi gereken lezzetler sıralamasında ilk sırada yer alıyor. Bu arada, yemeğin üzerine Boşnak kahvesi içmeyi de unutmayın.16. yüzyılda Bosna Sancakbeyliği yapmış olan, Sultan 2. Bayezid'in torunu Gazi Hüsrev Bey'in şehre kazandırdığı külliye, cami, medrese, kütüphanenin yanı sıra, Moriça Han ve bedesten de Saraybosna'da gezilebilecek tarihi mekanlardan sadece birkaçı.
Şehrin 1878 Berlin Kongresi'yle Osmanlı hakimiyetinden çıkmasının ardından Avusturya-Macaristan İmparatorluğu döneminde "Avrupa'nın ilk tramvayı"nın faaliyete geçtiği Saraybosna'da, Türkiye'ye kıyasla tarihi denilebilecek tramvaylarla kısa bir şehir turu da yapılabilir.
Bosna'daki savaş zamanında başkentlilerin 3 yıl boyunca dünyayla tek bağlantıları olan Ilıca'daki "Umut Tüneli" de Saraybosna'da gezilmesi gereken yerler arasında gösterilebilir.

Saraybosna'dan yaklaşık 10 kilometre uzaklıktaki Bosna Nehri'nin kaynağının çıktığı İgman Dağı eteklerinde bulunan Vrelo Bosne'de ise tabiatla baş başa kalınabilir. Nehrin kaynağının billur gibi suyu, çevresindeki ördekleri ve kuğuları, ağaçları ve yeşilliğiyle adeta cennetten bir köşe olan Vrelo Bosne, kısa süreli Saraybosna'ya gelenlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken yerlerin başında bulunuyor.
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarihi ve doğal güzellikleriyle Bosna sizi bekliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN