Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yunan adalarına Türk feribotlarıyla turist taşımacılığının engellenmesi

Giriş Tarihi: 3.5.2013 12:01

Yeşil Marmaris Turizm AŞ Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Tugay: "Türkiye'ye gelecek turistlerin uluslararası sularda sefer yapan Türk feribotlarıyla seyahat etme özgürlüğü kısıtlandı. İnsan hakları, seyahat özgürlüğü ihlali yapılmaktadır"

Yeşil Marmaris Turizm AŞ Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Tayyar Tugay, "Türkiye'ye gelecek turistlerin uluslararası sularda sefer yapan Türk feribotlarıyla seyahat etme özgürlüğü kısıtlandı. İnsan hakları, seyahat özgürlüğü ihlali yapılmaktadır" dedi.

Yunan adalarından herhangi birinden Türk feribotuyla gelen bir yolcunun, 48 saat içerisinde yine başka bir Türk feribotuyla dönmesinin yasak olduğu gerekçesiyle Marmaris'ten giden feribotların kaptanları gözaltına alınmıştı. Son olarak Rodos Turizm Müdürlüğünün adada faaliyet gösteren Avrupalı tur operatörlerine resmi yazı göndererek Türk feribotlarıyla çalışmamalarını istediği iddia edildi.

Yunan adalarına feribotla turist taşımacılığı yapan Yeşil Marmaris Turizm AŞ Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Tugay, gazetecilere yaptığı açıklamada, Yunanistan'ın keyfi bir uygulamayla Yunan adalarına Türk feribotlarıyla turist taşımacılığını engellediğini savundu.
Geçen cuma gününden bu yana Rodos'tan yolcu taşıyan Türk bayraklı feribotların kaptanlarının gözaltına alınmasıyla başlayan krizin baskıcı boyuta ulaştığını öne süren Tugay, "Yunanistan, Türkiye'ye gelecek Avrupalı turistlerin sadece Yunan feribotlarıyla taşınabilmesini sağlamak için Türk gemilerini adeta hattan kovarcasına uzaklaştırıyor" diye konuştu.

Rodos ile Marmaris arasında her gün Türk feribotu çalışmasına rağmen Yunan feribotunun haftada sadece bir gün sefer yaptığını anlatan Tugay, böylece Türkiye'den Yunanistan'a her gün gidebilen turistlerin Yunanistan'dan Türkiye'ye ise sadece haftada bir gün gelebileceğine işaret etti.
Türkiye'ye turist akışının engellenmeye çalışıldığını ileri süren Tugay, "Türkiye'ye gelecek turistlerin uluslararası sularda sefer yapan Türk feribotlarıyla seyahat etme özgürlüğü kısıtlandı. İnsan hakları, seyahat özgürlüğü ihlali yapılmaktadır. İnsanların seyahat edecekleri taşıtı özgür iradeleriyle seçme hakkı evrenseldir" diye konuştu.

Uygulamanın uluslararası denizcilik hukukuna aykırı olduğunu savunan Tugay, Yunanistan dahil olmak üzere hiçbir ülkenin Türkiye'ye gelecek turistlerin seyahat özgürlüğünü tekeline alamayacağını kaydetti.
Tugay, Yunanistan'ın bu sezon adalarda kapıda vize uygulamasına başladığını hatırlatarak, şöyle devam etti:
"Ülkemizden daha fazla turist çekmek için bu tür uygulamaların başladığı ılımlı bir süreç yaşıyorduk. Türkiye aynı hatlardaki Yunan feribotlarına benzeri kısıtlamalar getirmezken, Yunanistan'ın sayısı artacak turistleri sadece kendi bayrağını taşıyan feribotlarla taşıyabilmek için keyfi kısıtlamalar yapması manidardır."

Rodos Turizm Müdürlüğünün adada faaliyet gösteren Avrupalı tur operatörlerine gönderdiği resmi yazıyı gazetecilere gösteren Tugay, yazıda "Türk bayraklı gemilere yolcu vermeleri halinde illegal bir organizasyon yapmış olacakları, bu nedenle Türk feribotları ile çalışmalarının sakıncalı olduğu" görüşünün bulunduğunu ifade etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yunan adalarına Türk feribotlarıyla turist taşımacılığının engellenmesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN