'de inanç turizmi hareketlendi

Giriş Tarihi: 6.5.2013 14:38

Sarı Saltuk, Derviş Cemel türbesi ve Ergen Kilisesi'ne ziyaretçi akını yaşandı.

Barış süreciyle birlikte ülke genelinde oluşan olumlu hava 'de inanç turizmini hareketlendirdi. Tunceli'de bu hafta sonu 300 kişilik kafileler halinde Derviş Cemal, Sarısaltuk Türbesi ve Ergen Kilisesi'ne tur düzenlendi.

Barış süreciyle birlikte ülke genelinde oluşan olumlu hava Tunceli'de hareketlenen doğa yürüyüşleri yanı sıra ilde bulunan ve semavi dinlerce kutsal sayılan mekanlara doğru yurt içi ve yurt dışından gelen ziyaretçi akınına uğramaya başladı. Tunceli Dağcılık ve Kamp Sporları Kulübü (TUDAK) tarafından bu hafta Hozat ilçesi sınırları içerisinde bulunan Derviş Cemal, Sarısaltuk Türbesi ve Ergen Kilisesi'ne 300 kişi ile bir inanç turu düzenlendi. Geziye katılanlar ziyaretgah ve kilisede mumlar yakarak dualar okudu.

Mardin'den katılan ve sosyoloji öğrencisi olan Leyla Bilgiç gördüğü yerlere hayran kaldığını belirtti. Diyarbakır'dan gelerek tura katılan Seyhan Kahraman ise, buralarda sadece doğal güzelliklerin olduğunu bildiğini, ancak bu turla gördüğü bu ziyaretgah ve tarihi kiliseye hayran kaldığını ve buranın restore edilerek koruma altına alınmasını istedi. Bu tur ile hem Alevi hem de Ermeni inanç noktalarına ziyaret şeklinde bir tur yaptığını ve memnun kaldığını belirten İnsaf Yalçınkaya, "Kendi inançlarımıza yönelik ibadetimizi gerçekleştirdik. Hem de bizimle beraber yaşayan eski bir halkın geride bıraktığı kalıntıyı burada görüyoruz. İsterdim ki insanlarıyla birlikte göreydim. Bir an önce restorasyonu yapılmış bir şekilde görmeyi diliyorum. Biz ne kadar yan yana olursak o kadar güzelleşeceğimizi düşünüyorum. Biz eskinin o çeşitliliği olan halklar yapısını Dersim'de hep korumuşuz ve inşallah bundan sonra hep bir arada yaşarız" dedi.

Özgür Genç ise, ildeki tarihi ve doğal güzellikleri gezdiklerini ancak bu güzelliklerin hak ettikleri değeri görmemesi kendilerini üzdüğünü dile getirerek, "İnşallah barış süreci bu şekilde sürer ek sonuca ulaşır. Bölgemiz çok güzel, ancak biz buralı olduğumuz halde kendi memleketimizi tanıyamamışız. Şimdi bunu tanıma fırsatı bulduk. Bu açıdan çok mutluyuz" şeklinde konuştu.
Emekli öğretmen Hüseyin Demir de Egen Kilisesi'ne hayran kaldığını ancak buranın restore edilmesini gerektiğini dile getirerek, "Derviş Cemal'i ziyaret ettik, birazdan Sarı Saltuk Türbesi'ni ziyaret edeceğiz. Allah buraları ziyaret etmeyi herkese nasip etsin" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tunceli'de inanç turizmi hareketlendi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN