'e ikinci mavi bayraklı plaj

Birkaç yıl öncesine kadar kokudan yanından geçilmeyen ve simsiyah olan Körfezi'nde Büyükşehir Belediyesinin temizleme çalışmaları sonuç vermeye devam ediyor.

Giriş Tarihi: 7.5.2013 15:29
Geçtiğimiz yıl Körfez'i tarihinde ilk kez Karamürsel Altınkemer Plajı ile ile 'mavi bayrak' alırken bu yıl da Kandıra Cebeci Halk Plajı 'Mavi Bayrak' almaya hak kazandı. 'de bu yıl iki halka açık plajda'Mavi Bayrak' dalgalanacak.

Mavi Bayrak almaya hak kazanan plajların açıklandığı toplantı İstanbul Ramada Otel de gerçekleştirildi. Türkiye de 'Mavi Bayrak' alanlarının tespitini yapan 'Uluslararası Çevre ve Eğitim Vakfı'nın (FEE) temsilcisi Türkiye Çevre Eğitim Vakfı tarafından açıklanan Mavi Bayrak almaya hak kazanan plajlar arasında Kandıra Cebeci Halk Plajı da yer aldı.

Geçtiğimiz yıl İzmit Körfezi tarihinde ilk kez bir mavi bayrak alan Karamürsel Altınkemer Plajı bu yıl da tüm kriterleri yerine getirerek mavi bayrağın Körfez'de dalgalanmasını sağladı. Geçtiğimiz yıl dünyada 4. sıra da yer alan Türkiye bu yıl 3. sırada yer alan Fransa'yı geride bırakarak üçüncülüğe oturdu. İspanya 552 adet ile birinci, Yunanistan 393 adet ile ikinci, Türkiye ise 383 adet Mavi Bayrak plaj ile üçüncü sırada yer aldı. Toplam dünyada 3091 adet mavi bayraklı plaj bulunuyor.

Çevresinde 15 milyon nüfuslu İstanbul gibi mega kentin yanı sıra, Kocaeli ve Bursa gibi büyük sanayi kentlerinin bulunduğu İzmit Körfezi son yıllarda büründüğü siyah renginden kurtulmaya başladı. İzmit Körfezi'ndeki sanayi tesislerini ve gemileri havadan ve karadan denetleyen, Körfez'in çevresini arıtma tesisleri ile donatan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Körfez'in ve Kocaeli sahillerinin tekrar eski günlerine dönmesini sağladı.

Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TURÇEV) Başkanı Rıza Epikmen Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin çevre ile ilgili faaliyetlerini överek Kandıra Cebeci sahilleri'nin de gerekli kriterleri sağladığını ve mavi bayrağı hak ettiğini açıkladı. Başkan Rıza Epikmen Kocaeli'nin daha önce Karamürsel Altınkemer Sahili'nde de mavi bayrak aldığını hatırlatarak Büyükşehir Belediyesi'nin hayata geçirdiği çalışmalar ile Kocaeli'nin çehresinin adeta yeniden yapılandığının altını çizdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzmit'e ikinci mavi bayraklı plaj
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN