Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Beş asırlık kümbet koruma altında

Giriş Tarihi: 8.5.2013 17:06

Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu kararı doğrultusunda, Iğdır'daki 528 yıllık kümbetin korunması için etrafına tel örgü çekildi.

Merkeze bağlı Çakırtaş köyündeki 528 yıllık , restore edilerek turizme kazandırılacak.
Tarihi kümbetin korunması için Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nca çıkarılan karar doğrultusunda, İmar Kentsel ve İyileştirme Müdürlüğü tarafından eserin etrafı tel örgüyle çevrildi.

Kültür ve Turizm İl Müdürü Osman Engindeniz, yaptığı açıklamada, önemli bir tarihi yapı olan Kul Yusuf Kümbeti'ni koruma altına aldıklarını söyledi.
Kul Yusuf Kümbeti'nin 1485 tarihinde yapıldığını ifade eden Engindeniz, "Kümbet merkeze bağlı Çakırtaş köyünün batısında, bugün tamamen yok olan bir mezarlığın içerisinde yer alıyor. Türbenin giriş kapısı üzerinde dikdörtgen bir çerçeve içerisinde, zincirsel motifiyle ayrılmış iki satırlık bozuk bir sülüsle Arapça yazılmıştır" dedi.

Türbenin, Kul Yusuf adlı bir zat için yaptırıldığını belirten Engindeniz, kümbeti inşa eden mimarın bilinmediğini dile getirdi.
Kümbetin korunması için ilgili kurul tarafından karar çıkarıldığını anlatan Engindeniz, şöyle devam etti:
"Tarihi yapılara önem veriyoruz. Tedbir amaçlı kümbetin etrafını tel örgüyle çevirdik. Restorasyon için gerekli projeleri hazırlıyoruz. Müdürlük olarak Çakırtaş köyünde kontrollerde bulunarak, tarihi türbede dışarıdan gelebilecek tehlikelere karşı tedbir alıyoruz. Kul Yusuf Kümbeti'nin gelecek nesillere aktarılması için hazırlayacağımız proje kapsamında restorasyonunu da yapacağız."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Beş asırlık kümbet koruma altında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN