Hollandalılar e-vizeden memnun

Türkiye'nin e-vize hizmetinden yararlanan işadamı Drost: "Kim düşündüyse harika düşünmüş, tebrik ediyorum"

Giriş Tarihi: 8.5.2013 17:18
Dışişleri Bakanlığı'nın hizmete soktuğu elektronik vize (e-vize) uygulaması, Türkiye'ye en çok turist gönderen ülkelerden Hollanda'da memnuniyetle karşılandı. Şimdiye kadar havaalanı ya da konsolosluklarda sıra bekleyen Hollandalılar, artık internet üzerinden 3 dakikadan az sürede vize alabiliyor.

Ticari faaliyetler için zaman zaman Türkiye'ye seyahatlerde bulunan işadamı Dico Drost, Türkiye'nin kısa süre önce uygulamaya geçirdiği e-vize hizmetinden yararlanan Hollandılılardan biri.

AA muhabirinin yanında, internet üzerinden vize formu doldurarak birkaç dakika içinde işlemini tamamlayan Drost, memnuniyetini "Kim düşündüyse harika düşünmüş, tebrik ediyorum" sözleriyle dile getirdi.

Drost, Türkiye'ye geçen yılki iş seyahatinde havaalanında yarım saatten fazla sıra beklediğini, oysa yeni sistemle 3 dakikada vize alınabildiğini, bir işadamı olarak bu durumun kendisini fazlasıyla mutlu ettiğini söyledi.

"Memnun olmamak mümkün değil" diyen Drost, şöyle konuştu:
"Evden ya da bürodan bu işlemin yapılabilmesi oldukça güzel. Çok kolay, birkaç yerde takıldım ama yine de çok hoşuma gitti. Güzel bir girişim. İş amacıyla yeniden Türkiye'ye gideceğim. Artık konsolosluk ya da havaalanında beklemeyeceğim. Şimdi nasıl vize alınacağını biliyoruz. Çiçekçilik sektöründe iş yapıyorum, vaktimizin kısıtlı olduğunu söyleyebilirim. Bu uygulama insanlara ciddi zaman kazandırır."

Drost, Türkiye'nin sahip olduğu potansiyel ve son yıllarda büyüyen ekonomisini işadamı olarak yakından takip ettiğini belirterek, "E-vize uygulamasının gelişen Türkiye'nin bir göstergesi olduğunu dile getirdi.

Büyük kolaylık sağlayan uygulamanın Türkiye'nin tanıtımına ve ekonomik ilişkilerinin gelişimine katkı yapacağının altını çizen Drost, "Sanırım dünyada ilk kez bir ülke internet üzerinden vize imkanı sunuyor. En azından ben başka örnek duymadım. Bu uygulama vize alacaklara olduğu kadar Türkiye'ye de katkı sunacaktır" şeklinde konuştu.

Dışişleri Bakanlığı'nın geçen ay hizmete soktuğu e-vize uygulamasından Türkiye'nin sınır kapılarında vize alma imkanına sahip 94 ülkenin vatandaşları yararlanabiliyor. Başvuru sahipleri, bilgilerini Dışişleri Bakanlığı'nın "www.evisa.gov.tr" isimli internet sitesine kaydederek, vize harcı ödemelerini kredi kartı ya da banka kartıyla elektronik ortamda yaparak vize alabiliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hollandalılar e-vizeden memnun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN