Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ortadoğu'nun yeni gözdesi Akabe

Giriş Tarihi: 8.5.2013

Ürdün'ün Dubrovnik'i Akabe, eşsiz sahilleri, tarihi ve modern yapılarıyla büyülüyor. Unutulmaz tatil anılarınızda yer alacak olan şehir, sizlere muhteşem bir zaman dilimi vaad ediyor

Vizesiz turlarına bir yenisi ekleyen Anı Tur, sizleri Ürdün'ün cennet köşesi Akabe'ye davet ediyor. Ürdün'ün Dubrovnik'i olarak da bilinen şehir, Kızıldeniz sahillerinde yer alıyor. Ülkenin tek liman şehri olan Akabe, üç ülkeye komşu olması nedeniyle cazibesini daha da artırıyor. Hem stratejik hem de turistik açısından Ürdün'in incisi olan şehir, sahilleri ve modern yapıları yanında vizesiz olmasıyla da ayrı bir cazibe merkezi...

OSMANLI MİRASI

Tarihinde birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan şehir 400 yıl boyunca Osmanlı'yı da ağırlamış. Şehre girer girmez sizi karşılayan kale de Osmanlı'nın imzası olarak bugünlere taşınmış. Kızıldeniz kenarına konumlanan kale tüm şehri ayaklarınız altına seriyor. Kalenin gölgesindeki birbirinden güzel kafe ve restoranlarsa mercan kayalıkları ve bin bir renkli balıklarıyla sizlere eşsiz fotoğraf kareleri sunuyor. Turuna kültürel aktiviteler eklemek isteyenler için Akabe ve Ayla Arkeolojik Müze'leri ziyaretçilerini bekliyor.

KARADEKİ EN ÇUKUR NOKTA

Akabe jeopolitik konumunun avantajlarıyla sizi alternatif turlarla buluşturuyor. Akabe'deki şehir turunu tamamlayan ziyaretçiler dilerse Amman'daki Ölüdeniz'i de görme şansını yakalıyor. Büyük bir depremden sonra deniz seviyesinden 400 m aşağıda kalan Ölüdeniz, dünyanın karadaki en çukur noktası. Dünya üzerindeki mucizelerden biri olan alan turistlerin de büyük ilgisini çekiyor.

GÜL ŞEHİR PETRA

UNESCO tarafından dünya mirası kapsamında koruma altına alınan Petra da Akabe'ye kadar gelmişken görebileceğiniz alternatif turlar arasında. Bu turumuzda Pembe-Kızıl kaya duvarları nedeniyle "Gül Şehri" olarak bilinen kayıp şehir sizleri karşılayacak. Şehrin kıvrılarak ilerleyen ve yüksekliği 80 metreyi bulan kaya duvarları güzelliğiyle nefesinizi kesecek. Nebati Kralı II. Aretas için mezar olarak inşa edilen hazine binası ise tüm görkemiyle sizleri büyüleyecek.

GİZEMLİ VADİ

Alternatif turlar arasında yer alan Vadi Rum'un oluşumu Anadolu ile aynı tarihe rastlıyor. Vadi Rum'da kızıl kumlarla kaplı çölün ortasında aniden yükselen dev kayalar bulunuyor. Bu kayalardaki deve resimleri görenleri hayrete düşürüyor. İnanışa göre bu resimler o dönemdeki kervanlara yol gösteriyor. Dev kaya köprülerinin bulunduğu Vadi Rum, gizemli bir gezegende seyahat ettiğiniz hissini yaşatıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ortadoğu'nun yeni gözdesi Akabe
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN