Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Moskova ve St. Petersburg

Giriş Tarihi: 9.5.2013

Moskova ve St. Petersburg sokaklarında dolaşmak Dostoyevski'nin romanlarını 21. yüzyılda yaşamak gibi. Rusya'da alternatif ve eşsiz bir tatil sizleri bekliyor

Moskova ve St. Petersburg soğuk ülkenin iki sıcak şehri. Tarihin yeninden yazıldığı meydanları ve dünyaca ünlü yazarlar Dostoyevski ve Puşkin'in yetiştiği sokaklarıyla bu iki kent, edebiyat tutkunları için ayrı bir değer taşıyor. Tarihin her adımda hissedildiği bu estetik şehirlerde roman kahramanları sizi çağırıyor.

TARİHİNDE DEVRİMLER YAZILI

Rusya'nın birinci dünyanın ise beşinci büyük şehri olan Moskova kültür, sanat, siyaset ve bilimin merkezi. Geniş caddeleri, gökyüzüne uzanan binaları, tarih kokan meydanları ve canlı nüfusuyla bu etkileyici kent, soğuk havasına rağmen ziyaretçilerini sıcacık karşılıyor. Moskova'nın en ünlü tarihi yapılarını barındıran Kızıl Meydan festivaller, devlet duyuruları, mitingler, pazarlar ve çeşitli etkinlikler için şehir halkının popüler toplanma merkezi. Elbette aynı zamanda turistlerin de ilk uğrak noktası. Adını komünizmin simgesi kırmızı renkten alan meydan, tarih süresince özellikle Korkunç İvan lakaplı Çar IV. İvan yönetiminde halka açık idamlara da sahne olmuş. Tarihinde devrimler yazılı olan bu şehirde Sovyetler Birliği döneminde birçok eski bina yıkılmış. Ancak bu yapılar günümüzde, geçmişteki hâllerinin bire bir kopyası olarak yeniden inşa edilmiş. Meydan üzerinde yer alan Lenin'in Mozolesi, Yeniden Diriliş Geçidi ve Şapeli, Kremlin Sarayı ve Aziz Basil Katedrali Moskova'nın tarihini anlatırcasına ziyaretçilerini karşılıyor. Rusya'nın en büyük ikinci şehri olan St. Petersburg'ta ise daha çok Çarlık Rusya'sının izleri var. Zarif binalarıyla ünlü kent, 'Avrupa'ya açılan kapı' olarak inşa edilmiş. Şehir adeta bir Venedik ve Roma sentezi olarak yapılandırılmış.

BEYAZ GECELERİN ŞEHRİ

Büyüleyici beyaz gecelerin yaşandığı St.Petersburg sanat eseri değerindeki yapılarıyla birçoklarına göre vazgeçilmez şehirlerden biri. Şehrin kalbi olarak anılan Nevski Caddesi, devasa Isaac Katedrali, muhteşem cephesi ile Amirallik Binası, şair Puşkin'in heykelinin olduğu Sanatçılar Meydanı, devrimin simgesi Auro Gemisi ve şehrin simgesi haline gelmiş Neva Nehri, Peterhof Parkı ve Katerina Sarayı mutlaka görülmesi gerekenler listesinde yerini alıyor.

ANILARINIZA BİR YENİSİNİ EKLEYİN
Anı Tur cazip fiyatlar ve uygun ödeme koşullarıyla sizleri St. Petersburg ve Moskova turuna davet ediyor. Anı Tur'la St.Petersburg ve Moskova'yı keşfederek unutulmaz 'anı'larınıza bir yenisini ekleyebilirsiniz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Moskova ve St. Petersburg
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN