Türkiye'nin en iyi haber sitesi

, fotoğrafçıların ilgi odağı oldu

Frigya Kültür Mirasını Koruma ve Kalkınma Birliği tarafından 2010 yılından itibaren her yıl düzenlenen fotoğraf yarışmalarına bugüne kadar 512 fotoğraf sanatçısı bin 800 fotoğrafla katıldı.

Giriş Tarihi: 10.5.2013 14:03 Güncelleme Tarihi: 10.5.2013 14:11
Kütahya, Afyonkarahisar ve Eskişehir il sınırları içinde kalan , fotoğraf sanatçılarının ilgi odağı haline geldi. Frigya Kültür Mirasını Koruma ve Kalkınma Birliği'nin (FRİGKÜM) üç yıldır düzenlediği fotoğraf yarışmalarına bugüne kadar 512 fotoğraf sanatçısı bin 800 fotoğrafla katıldı.
Friglerin hüküm sürdüğü dağlık Frig Vadisi ve çevresindeki kültürel mirasın fotoğraflanarak tanıtılması amacıyla düzenlenen fotoğraf yarışmalarının üçüncüsü tamamlandı. Kütahya, Eskişehir, Afyonkarahisar sınırları içinde kalan Frig Vadisi'nde çekilen fotoğrafların yer aldığı fotoğraf yarışmaları bölgeye fotoğraf sanatçılarının ilgisini de artırdı.

İlki 2010 yılından bu yana düzenlenen yarışmaya şu ana kadar Türkiye'nin değişik ilerinden 512 fotoğraf sanatçısı bin 800 kare fotoğrafla katıldı. Fotoğraf yarışmalarının düzenlenmesinin ardından bölgeye fotoğraf turları düzenlenmeye başladı.
FRİGKÜM Dönem Başkanı ve Eskişehir Valisi Kadir Koçdemir, Frig Vadisi'nin tanıtımı için düzenlenen etkinliklerle ilgili bilgi verdi.
Kütahya, Afyonkarahisar ve Eskişehir ileri sınırları içinde yaklaşık 430 kilometre uzunluğunda Frig Vadisi Yürüş Yolu'nun tamamlandığını ifade eden Koçdemir, fotoğraf sanatçılarının bölgeye olan ilgisinden oldukça memnun olduklarını söyledi.

Bölgede yüzlerce fotoğraf çekim bölgesi olduğuna işaret eden Koçdemir, şöyle konuştu:
"Frig Vadisi dünya kültürel mirasının çok önemli bölgelerinden biri. Avrupa ve özellikle Amerika'da çok iyi biliniyor. Frig Vadisi'nin tanıtımı için düzenlenen fotoğraf yarışmaları bölgeye çok sayıda fotoğraf sanatçısını çekti. Gruplar halinde bölgeye gelen fotoğraf sanatçıları bölgenin görsel güzelliklerini fotoğraflamak için adeta birbirleriyle yarışıyor. Bölge çok renkli ve doğal. Bölgede Yazılıkaya, Seyyid Battalgazi Külliyesi, Doğanlıkale, Gerdekkaya, Kümbet, Bahşeyiş Anıtı, Emre Gölü gibi bilinen pek çok bölgenin dışında bilinmeyen çok sayıda fotoğraf bölgesi var.
Yarışmaya katılım her geçen yıl artıyor. 2010 yılında 139 fotoğraf sanatçısının katıldığı yarışmaya bu yıl 240 fotoğraf sanatçısı katıldı. Sayının dahada artacağını düşünüyoruz. Yarışmalar sayesinde bölgenin çok güzel fotoğraflarından oluşan bir fotoğraf arşivine de sahip olduk. Bunun yanı sıra bölgeyi tanıtmak için dağ bisikleti etkinlikleri düzenliyoruz. Tanıtım filmi yaptık, üç ilin işbirliği ile yeni projeler hayata geçireceğiz."

Frig Vadisi

Eskişehir, Kütahya ve Afyonkarahisar il sınırları içinde kalan Frig Vadisi, eski çağlardan beri çeşitli kavimlerce iskan edildi.
Volkan türünün kolay işlenebilir bir kayaç olması, bölgenin en eski sakinlerinden biri olan Friglerin bunları oyma ve yontma yoluyla çeşitli amaçlarla kullanmalarını sağladı.

Friglerin ana tanrıçası Kibele'ye adanmış açık hava tapınaklarıyla savunma amaçlı yapılar, en çok dikkat çeken eserler arasında bulunuyor.
Bunların yanı sıra Roma döneminde kayaların oyulmasıyla meydana getirilen çeşitli barınaklar, mezar odaları, ağıl ve ahır olarak kullanılan mekanlar, sarnıç ve ambarlar, kilise ve şapeller yer alıyor.Kapadokya'daki peri bacası oluşumlarının benzerlerine Frig Vadisi'nde de rastlanıyor. Kaya mezarları, kiliseler, sığınma ve barınma amaçlı yapılan mağara kalıntılarından oluşan bölge, M.Ö. 900-600 yılları arasında Frigler, daha sonra Romalılar tarafından kullanıldı.
M.Ö. 9'uncu yüzyılda devlet kuran Friglerin barışçı bir toplum kimliğinde gelişerek tarım ve hayvancılıkla uğraştıkları, kaya mezarları, tapınım alanları ile kendilerine özgü bir mimari getirdikleri, maden işçiliği ve dokumacılıkta ileri gittikleri, yeni müzik aletleri ürettikleri biliniyor.
Bölgede Frig egemenliği, M.Ö. 676'da Kafkasya üzerinden Anadolu'ya giren Kimmerlerin, Frigya Kralı 3'üncü Midas'ı yenerek Kütahya ve çevresini ele geçirmesi ile sona erdi.

Frig Vadisi'nde belirlenen bazı alanlar, Kültür ve Turizm Bakanlığınca arkeolojik ve doğal sit alanı olarak tescil ve ilan edildi.
Kütahya, Eskişehir ve Afyonkarahisar Valiliklerinin ortak olduğu FRİGKÜM, buna ilişkin Bakanlar Kurulu kararının 31 Ekim 2009'da Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından kurularak faaliyetine başlamıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Frig Vadisi, fotoğrafçıların ilgi odağı oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN