Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'daki Osmanlı eserleri restore ediliyor

Giriş Tarihi: 13.5.2013 16:39

TİKA'nın yaptığı çalışmalar kapsamında 5 tarihi eserin restorasyonu tamamlandı, bazı camii, külliye ile türbelerin restorasyon ve konservasyonu ise devam ediyor.

Türkiye, 'da gerçekleştirdiği projelerle Osmanlı döneminden kalma tarihi eserleri restore ediyor.
Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı'ndan (TİKA) yapılan açıklamaya göre, Makedonya'da yapılan çalışmalar kapsamında 5 tarihi eserin restorasyonu tamamlandı.

TİKA'nın çalışmaları kapsamında, Ohri şehrinde bulunan Zeynel Abidin Paşa Halveti Tekkesi'nin şadırvanı ve çevre düzenlemesi, Sinanuddin Yusuf Çelebi Türbesi'nin restorasyonu ve ışıklandırması, şehirde ayakta kalan tek Türk hamamı olan Voska Hamamı'nın sanat galerisi olarak restorasyonu gerçekleştirildi.

Çalışmalarda ayrıca, Üsküp'te bulunan Mustafa Paşa Camisi ile Kırçova şehrinde bulunan Çullu Baba Halveti Tekkesi'nin restorasyonu ve konservasyonu, şadırvan yapımı ve çevre düzenlemesi tamamlandı.

İstip şehri Radanya köyündeki Radanya Mahmut Ağa Camisi ve Manastır'daki İshakiye Camisiyle ilgili de TİKA'nın restorasyon projesi devam ediyor.
TİKA, Üsküp'te bulunan Sultan Murat Camisi ve külliyesinde bulunan saat kulesi ile türbelerin onarılmasına ilişkin 'Vaziyet Tespit Projesi', Struga şehrindeki Mustafa Kebir Çelebi Camisiyle ilgili restorasyon, konservasyon, ek cemaat mahvili ve şadırvan inşaatı ile çevre düzenlemesi uygulama projelerinin hazırlanması çalışmalarını başlattı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Makedonya'daki Osmanlı eserleri restore ediliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN