bir zamanlar göldü, çöl oldu

Aksaray'ın Eskil ilçesi Eşmekaya kasabasında bulunan , 100'den fazla kuş türünü barındırdığı günlerini arıyor.

Giriş Tarihi: 16.5.2013 14:37 Güncelleme Tarihi: 16.5.2013 14:37
Bilinçsiz sulama ve diğer nedenlerle gölün kurumasına dikkat çekmek ve gölü eski haline döndürmek isteyen doğaseverler, ''na bir bardak da sen su dök' kampanyası başlattı.

Bir zamanlar kuş cenneti olarak anılan sazlık içinde şimdi koyunlar otlar hale geldi. Bu konuya dikkat çekmek amacıyla bir gönüllü hareketi oluşturan Aksaraylı Avukat Ali Rıza Toprak´ın öncülüğünü yaptığı grup sazlıkta bir araya geldi. Aksaray ve Eskil'de yaşayan doğaseverler sazlığın tekrar eski haline gelebilmesi için doğalgaz projesi kapsamında Aksaray Sarıyahşi ilçesinden getirilen suyun Eşmekaya Sazlığı'na dökülmesini istiyor.

Eşmekaya Belediye Başkanı Gazi Eşmekaya, konuyla ilgili yaptığı açıklamada:
"Bu görmüş olduğunuz 90 yılların sonlarına doğru vatandaşlarımızın bilinçsizce vahşi sulaması sonucu; ne bileyim derin kuyuların bilinçsizce açılmasıyla sanırım sularımızda çekilme oldu. Eşmekaya Sazlığı'na bir bardak da sen su dök, tekrar eski haline dönüştürüyoruz kampanyası başlatıyoruz. inşallah buradaki vatandaşlarımızın başlatacağı kampanyayla Orman Su İşleri Bakanlığımız, Başbakanlığımız yani yetkili Devlet Bakanlığımız bu işlere el atar. Bunun çok zor bir yanı da yok. Doğalgaz projesi için Sarıyahşi'den yer altından su geliyor, bu suyun ordaki hizmeti bittikten sonra birkaç kilometre mesafedeki Eşmekaya Sazlığı'na dökülebileceğini tahmin ediyoruz." dedi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eşmekaya Sazlığı bir zamanlar göldü, çöl oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN