Türkiye'nin en iyi haber sitesi

turizme kazandırılıyor

Giriş Tarihi: 22.5.2013 16:35 Güncelleme Tarihi: 22.5.2013 16:53

Malatya'nın Hekimhan ilçesinde dik kayalıklar ve doğal taraçalara sahip 'nun turizme kazandırılması için bazı çalışmalar yapıldı.

Hekimhan ilçesine bağlı Girmana beldesinde 35 milyon yıl önce oluştuğu belirtilen kanyonun turizme kazandırılması hedefleniyor.
Girmana Belediye Başkanı Kaya Akgül, yaklaşık 5 bin 700 metre uzunluğundaki 'nun turizme kazandırılması için yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Hazırladıkları projeyi Malatya Valiliğine sunduklarını belirten Akgül, Koruma Uygulama ve Denetim Bürosu tarafından gözden geçirilen projenin, Kalkınma Bakanlığınca Sosyal Destek Programı kapsamında desteklendiğini söyledi.
Fırat Kalkınma Ajansı, İl Özel İdaresi, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Çalışma ve İŞKUR İl Müdürlüğü'nün de çalışmalara katkı sağladığını ifade eden Akgül, kanyondaki düzenlemeler için 1 milyon 150 bin lira harcandığını kaydetti.

Tektonik hareketler sonucu 35 milyon yıl önce oluştuğu tahmin edilen kanyonun, dik kayalıklara ve doğal taraçalara sahip, görülmesi gereken bir mekan olduğunu belirten Akgül, kanyonun, tarihi İpekyolu güzergahında yer alması dolayısıyla başka bir önemi bulunduğunu söyledi.
Kuruçay'ın hayat verdiği kanyonun turizme kazandırılmasıyla bölgede dağcılık, yürüyüş ve rafting yapılabileceğini aktaran Akgül, çayda 3 bin 300 metre rafting alanı bulunduğunu dile getirdi. Beldede rafting kulübü kurduklarını ifade eden Akgül, maddi imkansızlıklar nedeniyle botları satın alamadıklarını belirtti.

İl Özel İdaresince, kanyona stabilize yollar açıldığını kaydeden Akgül, "Turistlerin ziyaretini kolaylaştırıp, kanyonun güzelliğinin daha iyi algılanması için vadide 4 bin 200 metre yürüyüş parkuru, 700 metre ahşap görünümlü tırabzan, farklı tipte 11 kameriye ve 25 piknik masası ile köprüler yapıldı, banklar konuldu. Parkurların yan taraflarına 11 bin çam fidanı dikildi" diye konuştu.

Vadiye 10 bungalov yapılacak
Vadiye ziyaretçilerin hafta sonu gelerek kalmalarını sağlamak amacıyla bungalovlar (ahşaptan yapılmış tek katlı ev) inşa edileceğini belirten Akgül, bunun için Kültür ve Turizm Bakanlığına proje sunduklarını söyledi.

Akgül, vadiye 10 bungalov yaptıracaklarını, turistlerin cuma gününden gelip pazar akşamına kadar rahatlıkla burada kalabileceğini dile getirerek, "İnsanlar, ailesiyle sakin, sessiz, doğayla baş başa, güzel bir hafta sonu geçirebilecek. Bu evlerin yapılacağı yerleri belirledik. Gelen insanların komşuluk ilişkisi kurması için de vadiye hakim tepelerde uygun yerlere yapacağız. Böylece buranın kültür ve turizme kazandırılıp, Malatya'nın vazgeçilmezi olacağı kanaatindeyim" ifadesini kullandı.

"Kızlar Köprüsü"nün hikayesi
Rivayete göre, yörede 150 yıl önce birbirini seven iki gencin kanyonda buluştuğunu anlatan Akgül, delikanlının, suların yükseldiği dönemde kayadan çıkan çam ağacının dalını eğerek Kuruçay'dan geçtiğini ve karşı kıyıdaki sevdiği kızın yanına gittiğini belirterek, şunları söyledi:
"Bu iki sevgili, bir gün yine çayın iki yakasında karşı karşıya gelmiş. Genç, sevdiğinin yanına gitmek için ağacın dalını eğdiği sırada, dal kopmuş ve delikanlı suya kapılarak ölmüş. Sevdiği kız, kendisinden sonrakilerin böyle bir acı yaşamaması için çeyizini satarak buraya ahşap bir köprü yaptırmış. Bu köprü, yörede yıllarca kullanılmış. Adı 'Kızlar Köprüsü' olarak bilinen bu ahşap geçit, dilden dile hikayesiyle anlatılmış. Zamanla yıkılmış. Biz de proje kapsamında o iki gencin anısını yaşatmak için aynı yere bir köprü inşa ettireceğiz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Girmana Kanyonu turizme kazandırılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN