Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Efes Antik Kent'e seyyar tezgahlar kuruldu

Seyyar tezgahlar, Selçuk esnafının tepkisine neden oldu.

Giriş Tarihi: 23.5.2013 12:34
Selçuk'ta, Efes alt kapı ve Üst kapı girişlerine kurulan taşınabilir seyyar tezgahlar, ilçe esnafının tepkisine neden oldu.
Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın aldığı kararla 56 müze ve ören yerinin satış noktalarını özelleştirmesi kapsamında oluşan tabloya Efes Esnafı büyük tepki gösteriyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ruhsat verilerek Bilintur (Bilkent Turizm İnşaat Yatırım ve Ticaret A.Ş.) tarafından 'nin alt ve üst kapılarına yapılan hediyelik eşya satış mağazası ve kafeteryalara bir yenisi daha eklendi.

Taşınabilir seyyar satış stantlarının Efes Antik Kenti içerisine kurulan taşınabilir seyyar stantların Efes esnafı tarafından tepkiyle karşılandığını söyleyen Efes Turistik Eşya Üreticileri ve Satıcıları Derneği Başkanı Mehmet Ürkmez, açılan bu stantların Efes'te haksız rekabet yarattığını söyledi. İki yıl önceBilintur tarafından Efes'te açılan hediyelik eşya satış mağazalarının Efes esnafını son derece kötü etkilediğine dikkat çeken Ürkmez, "Esnaf henüz bu zor durumun sonuçlarından kurtulamamışken, şimdi de seyyar satış noktalarının açılmasını hiç kaldıramaz. Efes esnafı olarak, ilgili bakanlığın bu haksız rekabeti ortadan kaldırmasını diliyoruz" dedi.

Efes Esnafları adına konuşan Hüseyin Gözüpek ise, "Bilintur A.Ş. tarafından Efes Antik Kentinde işletmeye açılan Hediyelik Eşya Satış Mağazaları ve Kafeteryaların Esnafa verdiği zarar yetmezmiş gibi bu dükkanlara bir yenisini daha eklediler. Bilintur tarafından açılan dükk'nlar esnafı bitirme noktasına getirdi. Efes üst kapı ve alt kapı da Bilintur şirketinin Efes antik şehri içerisine açmış olduğu dükk'nlar esnafların iş yapmasını engelliyor. Son iki yıldır açılan bu mağazalar hem Efes esnafının, hem de Selçuklu esnafların ekonomisini büyük bir kayba uğrattı. Bunlarda yetmezmiş özel şirkete ait olan bu mağazaların üstüne tamamen turistleri kandırmaya yönelik "müze mağazası" yazdılar.

Gişelerin içerisinde bulunan bu dükkanlar yetmezmiş gibi, şimdi de taşınabilir stantlar açıldı ve esnafımızı daha çok zor duruma düşürdüler" şeklinde konuştu.
Seçim sürecinde AK Parti İzmir Milletvekili Nükhet Hotar'ın Efes esnafıyla yaptığı basın toplantısında verilen sözleri hatırlatan Hüseyin Gözüpek ise, şunları söyledi: "Sayın Milletvekilimiz demişti ki; 'biz olduğumuz sürece Efes'te bu dükkanlar açılmayacak, açtırmayacağız', şimdi ne oldu? verilen sözler nerede kaldı? Ben Efes esnafı adına şunu sormak istiyorum: İçeride açılan Bilintur mağazaları Selçuklu vatandaşlarımızın yararına mıdır, yoksa zararına mı? Unutmayalım ki koltuklar makamlar gelip geçicidir. Ama Selçuklu olmak bakidir. Halkımızın ekmeği elinden alınırken neden halen ilçedeki ilgili yetkililer sessi kalıyor. Madem ki gidecek başka Selçuk yok! O halde esnafa sahip çıkmamız gerekmez mi? Haksız rekabete yol açan bu dükkanlardan Esnaflar olarak şikayetçiyiz. Siyasilerin biran önce halkın sesine kulak vererek gerekli mercilere sorunlarımızı iletmesini istiyoruz."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Efes Antik Kent'e seyyar tezgahlar kuruldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN