Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İbrahim Lütfi Paşa Konağı restore edildi

Gümüşhane'nin eski yerleşim yeri olan Süleymaniye Mahallesinde bulunan Zeki Kadirbeyoğlu (İbrahim Lütfi Paşa) konağı restorasyonunda sona gelindi.

Giriş Tarihi: 20.6.2013 14:13
Belediye Başkanlığı tarafından Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) desteği ile sürdürülen çalışmaları gerçekleştiren yüklenici firma yetkilisi Ali Akçay,Gümüşhane'nin tarihi dokusu içinde önemli bir yere sahip olan eseri tamamlamak üzere olduklarını belirten Akçay, 'Tarihi eserler zaman içinde geçirmiş oldukları değişim sonucunda ortaya koydukları kültürel kimlikleri ile günümüz koşullarına ayak uydurabildikleri ve bu kimliklerini sürdürebildikleri sürece önem kazanıyor. Burada yaptığımız restorasyon aynı zamanda tarihi eserlere olan ilgiyi artırıyor, çalışmalarımızı kısa bir zamanda tamamlayacağız.' dedi.

KONAK HAKKINDA
Osmanlı ve Cumhuriyet dönemi mebuslarından Zeki Kadirbeyzadeye ait olan İbrahim Lütfü paşa Konağı 1861 yılında iki katlı ve iç sofalı olarak yapıldı. Zaman içerisinde kullanılmayacak derecede harap olan konak belediye tarafından varislerinden alındı.

ZEKİ KADİRBEYOĞLU KİMDİR?
Zeki Kadirbeyzade, 1884 yılında Gümüşhane'de doğmuş, Kadirbeyzade ailesinden İbrahim Lütfi Paşa'nın oğludur. Ailesi aslen Amasyalıdır. Yavuz Sultan Selim zamanında, Amasya'da Uç beyi olan Kadir Bey Gümüşhane Kalesinin fethine memur edilmiş ve fetihten sonra buraya bey olarak yerleşmiştir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İbrahim Lütfi Paşa Konağı restore edildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN