Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'da mağara şelale bulundu

Giriş Tarihi: 24.6.2013 17:52

Samsun'un ilçesinde 1 kilometre uzunluğunda mağara şelale bulundu.

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından başlatılan çalışmalarla 'da gizli kalmış tarihi mekanlar gün yüzüne çıkıyor. Konu ile ilgili açıklama yapan Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin, 'Bafra'nın Başaran köyünde bulunan bu hazineler gerçekten çok geç tespit edilmiş. Orada Tepen Deliği denilen 152 merdiven kayalıklar ve bulunan mağara müthiş bir değer. Burada yapılan arkeolojik araştırmalarda 3 bin yıllık bir geçmiş olduğu tespit edildi.

Bafra için şu an belki erken olur ama turizm çalışmaları ile ilgili alt yapı çalışmaları bittiğinde gelecek olan yerli ve yabancı turistlerin ziyaret edeceği alanlardan biri olarak görüyorum. Burası definecilerin de uğrak yeri olmuş ve biraz tahribat edilmiş. İl Kültür Müdürlüğü'nün buralar için çalışma burayı ortaya çıkartmaları güzel bir olay. Bafra'nın bu manada tarihi ve kültürel zenginlikleri fazla. Asarkale, kaya mezarlar her yerde olan eserler değil, bunlar bir tarih aynı zamanda. İkiz Tepe'deki kral mezarı Samsun'daki arkeolojik eserlerin yüzde 80'i Bafra'dan çıkma. Bu çalışmalar devam edecek. Turizm değerleri açısından Samsun'a ve ülkeye büyük katkı sağlayacak zenginliğe sahibiz.


Başaran köyünde ortaya çıkan tarih çok değerli ve ülke için çok önemli bir yer olacak diye düşünüyorum. Kültür Bakanlığı ve İl Kültür Müdürlüğü'nce çalışmalar başlatıldı. Biz 19 Mayıs, Alaçam ve Bafra birlikte hareket etmek istiyoruz. 'Batı bölgesi' olarak birlikte bir tanıtım düşünüyoruz. Önce alt yapı ve konaklama işlerini çözmemiz gerekiyor. Yarın insanlar geldiğinde memnun kalması için konaklama yeri çok önemli. Buradan ayrılırken olumsuz bir havayla gitsin istemiyoruz. Konaklama içinde Ali Kale Turistlik Tesisleri'nde bir otel çalışmamız var. Kısa sürede oteli yapabilirsek Bafra ve bölge için de çok iyi olacak' dedi.

Pleostosen Dönemlerde (MÖ.600.000-15.000) kullanıldığı düşünülen Meşeli Türkmenler ve Başaran köyleri arasında bulunan Hayat Kaya Mağarası il sınırlarındaki en büyük doğal mağara olma özelliğine sahip. İnsanların en erken yaşam çağlarında tamamen tüketici olduğu dönemlerde korunma için stratejik bir sığınak oluşturan ve tatlı su bulunması nedeniyle güvenli bölge konumundaki mağaranın girişinin daha sonraki dönemlerde düzeltmek suretiyle şekillendirildiği anlaşılmakta. Yaklaşık 1 kilometre uzunluğundaki mağaranın içinde bir kısmı yer altında olan dere ve sonlarına doğru bir küçük şelale yer alıyor.

Yer yer likit-sarkıt oluşumu mevcut olan mağaranın ışıklandırması yapıldığı takdirde Samsun kültür ve turizmine önemli kazançlar sağlayacak niteliklere sahip. Pleostosen Dönem arkeologlarınca da incelenmesi gerekli olan Hayat Kayası Mağarası, İl Kültür ve Turizm Müdürü Yüksel Ünal ve Arkeolog Emine Yılmaz tarafından 2012 yılında tespit edildi ve sit alanı ilan çalışmaları devam etmekte.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bafra'da mağara şelale bulundu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN