Türkiye'nin en iyi haber sitesi

400 yıllık Osmanlı köyü, ayağa kalkıyor

İzmir Foça'nın tarihi köyü Kozbeyli, Gediz Üniversitesi tarafından yürütülen sosyal sorumluluk projesiyle turizme kazandırılıyor.

Giriş Tarihi: 28.6.2013 10:56
1600'lü yıllarda kurulan, her karışı tarih kokan köydeki binalar, Gediz Üniversitesi Mimarlık Bölümü akademisyenleri ve aralarında yabancıların da olduğu öğrenciler tarafından restore ediliyor. Köyde, çoğu tescilli 50'ye yakın binanın röleveleri hazırlandı.

Foça Kaymakamlığı, Foça Belediyesi, Kozbeyli Muhtarlığı ve Köy Güzelleştirme Derneği ortaklığıyla geçtiğimiz yıl başlatılan turizm seferberliğine Gediz Üniversitesi'de destek veriyor. Yıkılmaya yüz tutan ata yadigarı yapıları ayağa kaldırmak için önce bölgenin koruma amaçlı imar planının çıkarılması gerekiyor. Bu kapsamda İzmir İl Özel İdaresi 96 bin lira tahsis etti ve Rektör Prof. Dr. Seyfullah Çevik ile Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ tarafından bir kez daha imzalar atılarak ikinci etaba geçildi. Koruma amaçlı imar planı bir yıl içinde hazırlanacak, ardından da sokak sağlıklaştırma aşaması olan restorasyon başlayacak. Proje tamamlandığında, Kozbeyli eski görünümüne kavuşacak, ülkemiz de güzelliğiyle büyüleyen, konuklarını yüzyıllar öncesine götüren turistik bir yere kavuşmuş olacak.

İNSANLIK VE KÜLTÜR MİRASI
Rektör Prof. Dr. Seyfullah Çevik, Muhtar Hayrettin Günindi ve Kozbeyli sakinlerinin isteği üzerine bu sosyal sorumluluk projesini başlattıklarını hatırlattı. Prof. Dr. Çevik, üniversitenin yanı başındakiinsanlık ve kültür mirası köye can suyu verecekleri için büyük mutluluk duyduklarını dile getirdi, "Valiliğimizin öncülüğünde, İl Özel İdare, Foça Kaymakamlığı, Foça Belediyesi ve Kozbeyli Muhtarlığı'yla beraber Türkiye'ye örnek olacak bir işe imza atıyoruz. Bu birlik ve beraberliğin eseri, tarihin gelecek kuşaklara aktarılması olacak" dedi.

Belediye Başkanı Gökhan Demirağ da Kozbeyli için sergilenen bu işbirliğini Foça'nın diğer yerlerine de taşımak istediklerini söyledi, "Bu bir başlangıç, devamı gelecek. Foçamızın her karışında tarih var, başka güzellikler var. Buraları da tarihsel kimliklerini öne çıkararak geleceğe taşımayı hedefliyoruz. Katkılarından dolayı Gediz Üniversitesi'ne teşekkür ediyoruz" diye konuştu.

TÜRK MİMARİSİNİN İZLERİNİ TAŞIYOR
Ege Denizi'ne bakan yamaçta, çam ormanlarının arasındayer alan Kozbeyli, ilk olarak 14'üncü yüzyılda Saruhanoğulları Beyliği zamanında, Yolmuç olarak adlandırılan mevkide yerleşime açılmış. 17'nci yüzyılda, Osmanlı döneminde bugünkü yerine taşınmış. Dibek kahvesi ve zeytinyağıyla da bilinen Kozbeyli, tipik Türk mimarisinin en özel örneklerini sergiliyor. Taş ağırlıklı yapılarda Rum etkileri de görülüyor. Bölgenin tamamı tarihsel önemi bulunduğu için kentsel SİT alanı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
400 yıllık Osmanlı köyü, ayağa kalkıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN