Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şifa dağıtan

Giriş Tarihi: 11.7.2013 11:28

Bir litre suyunda 2 bin 172 miligram mineral bulunan Manisa'nın Salihli ilçesindeki 'nda 2014 yılı için rezervasyonların yüzde 60'ı şimdiden doldu.

Bir litre suyunda 2 bin 172 miligram mineral bulunan Manisa'nın Salihli ilçesindeki 'nda, 2014 yılı için rezervasyonların yüzde 60'ı şimdiden doldu.

Kurşunlu Kaplıcaları Müdürü Savaş Ermaner yaptığı açıklamada, kaplıcadaki şifalı sularının romatizmal hastalıklara iyi geldiğini ifade ederek, genelde romatizma, cilt ve kadın hastalıkları ile solunum yolu, sinir sistemi, eklem kireçlenmesi gibi rahatsızlıkları bulunanların kaplıcayı tercih ettiğini kaydetti.

Kurşunlu Kaplıcaları'nın Salihli ilçe merkezine 6, İzmir'e ise 80 kilometre mesafede olduğuna işaret eden Ermaner, Salihli Belediyesi tarafından işletilen kaplıcaların 35 bin metrekarelik alanda 86 apart, 170 yataktan oluştuğunu, sauna ve masaj odalarının da bulunduğu kaplıcada termal suyun evlerin jakuzili özel banyosuna kadar geldiğini belirtti.

Ermaner, 10'ar günlük kürler halinde hizmet veren kaplıcaya bir kez gelenlerin bir sonraki yıl da mutlaka geldiğini, müşteri sayısının her geçen yıl arttığını ifade ederek, şöyle konuştu:
"Kaplıcamıza gelerek şifalı sularımızdan 10 gün faydalanan vatandaşlarımız, bir sonraki yıl için rezervasyon yaptırmaktadır. Yüzde 100 dolu olmadığımız yaz dönemlerinde dahi boş kalan yerlerimizi iki - üç günlük, hatta hafta içerisinde bir günlük dahi verebiliyoruz. İnternet üzerinden de rezervasyon almaktayız.

Şu anda 2014 yılı için kapasitemizin yüzde 60'lık kısmının rezervasyonu yapılmış durumdadır. Magnezyum ve kükürt ağırlıklı özelliğe sahip kaplıca suyumuzun yüksek mineral özelliğiyle siyatik, bel-boyun fıtığı, kırık-çıkık, bazı cilt hastalıkları ve bazı kadın hastalıklarının tedavisinde kullanıldığı bilinmektedir."

Kurşunlu Kaplıcaları'nı "Salihli'nin dışa açılan penceresi" olarak tanımladıklarını hatırlatan Ermaner, 1988 yılında ciddi bir revizyon gören kaplıcanın son iki yıldır yeniden yapılanma sürecinde olduğunu, fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezinin oluşturulduğunu söyledi.
- "Yurt dışından turistler, devlet desteği ile geliyorlar"

Emekli veya çalışanların heyet raporu ile sevk alıp gelerek kaplıcada 10 gün, 21 banyodan oluşan kürlerini tamamlarken eş zamanlı fizik tedavi desteği de alabildiklerine dikkati çeken Ermaner, sözlerini şöyle sürdürdü:

"2007 yılında durdurulan bu sevklerden sonra tahminen gün içinde 40-50 hasta aldığımız ve buradan çok memnun olarak ayrılan hastalarımız, o fizik tedaviden artık ücretini ödemek suretiyle destek almaktadır. Son 3 yıldır doluluğumuzun düştüğünü söyleyebilirim. Sağlık Bakanlığı'nın bu sevkleri tekrar açacağını duyduk. Dilerim bu gerçekleşir. Yurt dışından ülkemizdeki kaplıcalara gelen turistler devlet desteği ile geliyorlar."
Ermaner, kaplıca suyunun yörenin en kıymetli sularından olduğunu belirterek, "Dünya genelinde 28 derecenin üstünde sıcaklıkta bir litre suda 300 miligram mineral var ise termal sudur. Kaplıcamızda sıcaklık ortalama 95 derece olup bir litre suyunda 2 bin 172 miligram mineral vardır. Her ay Manisa Sağlık Müdürlüğü'nün yapmış olduğu analizlerde çok sağlıklı ve temiz olduğu ispatlanmaktadır" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şifa dağıtan Kurşunlu Kaplıcaları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN