Türkiye'nin en iyi haber sitesi

, inanç turizminde de iddialı

Osmanlı mirası birçok camiyi barındıran ve restorasyona büyük önem verilen 'da, özellikle ramazan ayında inanç turizm kapsamında yurt içinden gelen turist sayısında büyük artış yaşanıyor.

Giriş Tarihi: 14.7.2013 14:04
Ulucami, Yeşil Cami ile Emir Sultan Camisi gibi çok sayıda tarihi caminin bulunduğu, son yıllarda tarihi ve kültürel mirasın ayağa kaldırılması için yürütülen restorasyon çalışmalarıyla adından söz ettiren , özellikle ramazan ayında inanç turizmi kapsamında büyük ilgi görüyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bursa'nın restorasyon konusunda şu anda Türkiye'ye ve dünyaya örnek olduğunu, bu konuda diğer kentlere hatta Balkanlara da destek verdiklerini söyledi.

Kentte hemen hemen restore edilmeyen eser kalmadığına dikkati çeken Altepe, şöyle devam etti:

"İlçe belediyesi (Osmangazi) döneminde 135 proje, Büyükşehirde şu anda 270'in üzerinde proje, yani 400'ün üzerinde proje uygulaması yapılmış oluyor Bursa'da sadece bizim başkanlığımızdaki belediyeler tarafından. Her geçen gün bunlara yeni alanlar da ekleniyor. Şu anda 7 ilçemizde çalışıyoruz. Yılbaşından sonra gündemimize 17 ilçeyi aldık, artık İznik de var. Bursa bu açıdan çok zengin ama Bursa'da tarihi ve kültürel mirasın ayağa kaldırılması çalışmaları dünyadaki kriterlere göre çok çok önde."

- "BURSAMIZ ÖNEMLİ BİR ZİYNETE EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR"

"Yaşayan, canlı bir tarih şehri"ni hayata geçirmeyi amaçladıklarını ifade eden Altepe, çarşılara, hanlara girildiğinde hem o eski günlerin havasının solunduğunu hem de bugünkü alışverişi, ipek ticaretini yaptıklarını bildirdi. Vatandaşların aynı zamanda bu mekanlarda çayını, nargilesini içtiğini vurgulayan Altepe, şunları kaydetti:

"Hedefimiz; şu anda başta Hanlar Bölgemiz olmak üzere baştan başa nakış gibi tekrar buraları düzenlemek. Tüm bu eserleri en ince ayrıntısına kadar ortaya koyuyoruz. Bursamız önemli bir ziynete ev sahipliği yapıyor. Hedefimiz; başta Hanlar Bölgesi ve kırsal kesimde de Cumalıkızık köyünü UNESCO Dünya Mirası Listesine eklemek. Şu anda hızlı bir şekilde mesafe alıyoruz. İnşallah 2014 yılı içinde Dünya Mirası Listesine de girmiş olacağız."

- "BURSA'NIN TARİHİ VE KÜLTÜREL VARLIKLARI DAHA ÇOK İLGİ GÖRMEYE BAŞLADI"

Bursa'nın tarihi ve kültürel varlıklarının, son yıllarda yapılan restorasyon çalışmalarının da etkisiyle daha çok ilgi görmeye başladığını anlatan Altepe, artık birçok ülkenin turizm kitaplarında Bursa'nın işlendiğini belirtti.

Altepe, birçok ülkede, Bursa'da ayağa kaldırılan eserlerin anlatıldığına dikkati çekerek, "Yani Karabaşi Dergahı'nı, Irgandı Köprüsü'nü kendisi anlatıyor. Oraların nasıl bulunacağını tarif ediyorlar. Japon, Koreli ve diğer turistler ülkeler öyle. Zaten biz bu çalışmaları yaptıkça, bu orijinal eserler ortaya çıktıkça, bu kültür bu şehirde yaşandıkça, biz bunların sunumunu güzel bir şekilde yaptıkça, turizm zaten kendiliğinden gelişiyor" değerlendirmesinde bulundu.

Bursa'ya günübirlik gelen çok büyük oranda turist olduğunu ve bu sayının her geçen gün arttığını söyleyen Altepe, başta çevre iller ve Anadolu'dan olmak üzere Bursa'ya ilginin arttığını ifade etti.

Recep Altepe, ramazan aylarında özellikle yurt içinden gelen turist sayısında büyük artışlar gözlendiğini dile getirerek, Bursa'da gezilecek, görülecek çok yer olduğunu, bundan dolayı son yıllarda Bursa merkezli turlarda artış kaydedildiğini sözlerine ekledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bursa, inanç turizminde de iddialı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN