Türkiye'nin en iyi haber sitesi

, Fransa turizminin lokomotifi

Fransa, geçen yıl dünyada en fazla turist ağırlayan ülke olmayı sürdürürken, başkent en çok ziyaret edilen şehir oldu.

Giriş Tarihi: 17.7.2013 15:43
Fransa Turizm Bakanlığı'nın verilerine göre başkent , Fransa turizminin kalbini oluşturdu. 2012 yılında 83 milyon yabancı turisti ağırlayan
Fransa, ağırladığı turist sayısıyla dünya çapında yeni bir rekora imza attı. Fransa'ya gelen turistlerin çoğunluğu Paris'i ziyaret etti. Paris'e gelen turistlerin en çok ziyaret ettiği yer Disneyland olurken, Paris'in sembolü Eiffel kulesi ise listede beşinci sırada yer alabildi.

130 metre ile Paris'in en yüksek rakımlı yeri olan Montmartre tepesi, Paris'in en çok ziyaret edilen yerleri arasında ikinci sırada yer alırken, Notre
Dame Katedrali'nin de bulunduğu Saint-Michel bölgesi üçüncü oldu. Paris'te en çok ziyaret edilen yerler listesinde Louvre Müzesi dördüncü, Paris'in sembolü Eiffel kulesi ise ancak listenin beşinci sırasında yer aldı.

Disneyland'ı 2012 yılında yaklaşık 16 milyon, Eiffel kulesini ise 7 milyon turist gezdi. Fransız yetkililere göre, yabancı turistler 2012'de 35,8 milyar avro para harcadı. Bu rakam 2011 yılına göre, yüzde 6,3 oranında artış gösterdi.

Fransa'ya geçen yıl özellikle Asya'dan gelen turistlerde önemli artış oldu. Fransa'yı ziyaret eden Asyalı turist sayısı, bir önceki yıla oranla yüzde 9.9 oranında arttı. 2012'de Almanlar, 12,2 milyon kişi ile Fransa'yı en fazla ziyaret eden Avrupalı grup oldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paris, Fransa turizminin lokomotifi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN